Estonya Başbakanı istifayı duyurdu: Yeni hükümet kuracağım

Estonya Başbakanı istifayı duyurdu: Yeni hükümet kuracağım
Estonya Başbakanı Kaja Kallas, resmi Twitter hesabı üzerinden yaptığı bir açıklamayla mevcut hükümetin istifa edeceğini duyurdu. Kallas, yeni bir hükümet oluşturacağını da duyurdu.

Estonya Başbakanı Kaja Kallas, Twitter hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, yeni bir hükümet kuracağını açıklayarak mevcut hükümetin istifa edeceğini bildirdi. Kallas, "Cuma günü parlamentoyu olağanüstü toplantıya çağırmayı teklif ettim. Yeni koalisyon hükümeti için yetki isteyeceğim" dedi.

Kallas'ın paylaştığı link içerisindeki resmi açıklamada ise şu ifadeler yer aldı: "Hükümetim, Covid-19 salgını, Rusya'nın Ukrayna'ya karşı savaşı ve enerji krizi ile çok zor bir zamanda yönetime geldi. Zor zamanlara rağmen Estonya devletini daha güçlü kılmak ve halkımıza destek olmak için çok güzel şeyler yaptık. Salgın kapanmaya gitmedik ve çocuklarımız okullarına devam etti, halkın yüksek enerji fiyatlarıyla başa çıkmasına yardımcı olduk, Estonya'nın savunma yeteneklerini güçlendirmek için bir milyar euro yatırım yaptık, NATO'nun doğu kanadının savunmasını güçlendirmeyi başardık, biz de onlardan biri ve Ukrayna'nın en büyük destekçilerinden biri olduk. Bir buçuk yıl ülkeyi birlikte yönettiğimiz bakanlarıma minnettarım. Estonya emin ellerde"