Esad'dan 11 yıl sonra Halep ziyareti

Esad'dan 11 yıl sonra Halep ziyareti
Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, ülkede iç savaş çıktığından beri ilk defa Halep'i ziyaret etti.

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, Suriye iç savaşının başladığı 2011 yılından bu yana Halep'e yaptığı ilk ziyarette bayram namazına katıldı.

Halkın bayramını kutladı

Devlete ait haber ajansı SANA, Devlet Başkanı'nın "Kurban Bayramı namazını Halep kentindeki Sahabi Abdullah bin Abbas Camisi'nde kıldığını" ve Esad'ın Suriyelilerin ve askerlerin bayramını kutlayan bir mesaj yayınladığını bildirdi.

suriye-5.png
Esad'ın vatandaşlarla eğlenirken görüntülenmesi dikkat çekti. Fotoğraf: Suriye Devlet Başkanlığı Facebook

Emevii Camisi'ni ziyaret etti

Dün Halep gezisine başlayan Esad, Telegram'da eşiyle birlikte, "Halep'in tarihi Emevii Camisi'ni" ziyaret ettiklerini ve "Kurban Bayramı vesilesiyle açık olan Eski Şehir çarşılarında yürüdüklerini" paylaştı.

suriye-3.png
Esad ve eşi Halep sokaklarında yürürken. Fotoğraf: Suriye Devlet Başkanlığı Facebook

Dev bir mezarlık: Halep

Suriye'nin en büyük şehirlerinden biri ve bir zamanların ekonomik merkezi olan Halep, Suriye'deki iç savaş nedeniyle, devlet başkanı ve eşinin yürürken resmedildiği Emevii camisinin yakınındaki eski şehir de dahil olmak üzere ağır hasar gördü.

Şehrin büyük bir kısmının enkaz haline gelmesiyle birlikte, dönemin BM İnsani Yardım Şefi Stephen O'Brien, Halep'in "dev bir mezarlık" haline gelme riski taşıdığı uyarısında bulundu.

suriye-4.png
Esad, halkın yoğun sevgi seliyle karşılaştı. Fotoğraf: Suriye Devlet Başkanlığı Facebook

En az 350 bin 209 kişi öldü

Birleşmiş Milletler geçen yıl Mart 2011 ile Mart 2021 arasında Suriye iç savaşında en az 350,209 sivil ve savaşçının öldürüldüğünü bildirdi. Öte yandan bunun "doğrulanabilir asgari sayı" ve "gerçek sayının altında bir rakam" olduğunu söylediler.

halktv.com.tr DIŞ HABERLER