Esad, Suriye devlet başkanlığına yeniden aday oldu
Haber Giriş: | Haber Güncelleme: 21.04.2021 15:28

Esad, Suriye devlet başkanlığına yeniden aday oldu

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, 26 Mayıs'ta düzenlenmesi planlanan başkanlık seçimlerinde yeniden aday oldu.

Geçtiğimiz dönem 2014 yılında gerçekleştirilen seçimlerde oyların yüzde 88.7'sini alarak üçüncü kez devlet başkanı olan Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, meclis seçimlerinin her ne olursa olsun belirlenen tarihte yapılacağını belirtti.

Daha önce Suriye Devlet Başkanlığı Basın Dairesi, Esad’ın genel seçimler için 13 Nisan tarihini belirttiğini açıklamıştı. Esad yaptığı açıklamada, 26 Mayıs'ta düzenlenecek seçimlerde yeniden aday olmak için gerekli resmi belgeleri sunduğunu söyledi. Suriye savaşı başladığından beri üçüncü genel seçimin yapılacağı Suriye’de Esad seçim tarihiyle ilgili kararnameyi de imzaladı.

Yarın Moskova'da Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan arasında yapılacak kritik zirve öncesi Rus devlet televizyonu Rossiya 24'e açıklamalarda bulunan Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, nisanda yapılması planlanan meclis seçimleri için şunları söyledi “Milletvekili seçimleri ne olursa olsun zamanında gerçekleşecek."

Topraklarının yüzde 70'inden fazlası hükümet güçlerinin kontrolünde bulunan Suriye’nin 2012 yılında kabul edilen anayasasına göre devlet başkanı ancak iki kez yedi yıl süreyle seçilebiliyor. Ancak bu kural 2021 yılından itibaren yürürlüğe girecek. 

 

 

Dünya