Erdoğan'ı aramayan Joe Biden, Türkiye'yi Miçotakis ile konuştu

Erdoğan'ı aramayan Joe Biden, Türkiye'yi Miçotakis ile konuştu

Beyaz Saray tarafından yapılan açıklamada ABD Başkanı Joe Biden'ın Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis ile telefon görüşmesi gerçekleştirdiği aktarıldı. 21 Ocak'ta görevi devralan Biden henüz Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı aramış değil.

ABD Başkanı Joe Biden, Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis ile yaptığı telefon görüşmesinde "Doğu Akdeniz'de istikrar" vurgusu yaptı.

Biden'ın Yunanistan'ın 200. bağımsızlık yıl dönümü için Miçotakis'i kutladığına ve iki ülke arasındaki "güçlü ikili bağların derinleştirilmesi" için bağlılığını dile getirdiğine işaret edilen açıklamada, Biden'ın iki ülke arasında artan savunma iş birliğine de dikkati çektiği aktarıldı.

Yapılan açıklamada Miçotakis ve Biden'ın sürdürülebilir bir ekonomi ve iklim değişikliği ile mücadelede birlikte çalışması vurgulandı. Açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

Başkan Biden, Doğu Akdeniz'de istikrar için umutlu olduğu mesajını verdi. Ayrıca iki lider enerji güvenliği, Çin, Rusya ve Batı Balkanlar dahil ortak çıkar konularında koordinasyon yapılması konusunda mutabık kaldı.