Erdoğan: Kolonyalizm utancı olmayan bir milletiz

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, "Türkiye olarak, Afrika kıtasına yönelik batı merkezli oryantalist yaklaşımları reddediyoruz. Afrika kıtasındaki halkları ayrım yapmadan bağrımıza basıyoruz" dedi.

Yayınlanma:
Güncelleme: 18 Ekim 2021 17:18
Erdoğan: Kolonyalizm utancı olmayan bir milletiz

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Angola ziyareti kapsamında ülke meclisinde açıklamalarda bulundu. Erdoğan, "İnsanlığın kaderinin İkinci Dünya Savaşı'nın galibi bir avuç ülkenin insafına bırakılamayacağını, bırakılmaması gerektiğini savunuyoruz" diye konuştu.

'Ayrım yapmadan bağrımıza basıyoruz'

Angola meclisinde yaptığı açıklamalarda Erdoğan, "Afrika halklarının bağımsızlık, özgürlük ve eşitlik kazanımlarını halen kabullenemeyenler var. Son dönemde bu hazımsızlığın nüksettiğine şahit oluyoruz. Türkiye olarak, Afrika kıtasına yönelik batı merkezli oryantalist yaklaşımları reddediyoruz. Afrika kıtasındaki halkları ayrım yapmadan bağrımıza basıyoruz" ifadelerini kullandı.

Lourenço: Gelecek, Türkiye ve Angola için iyi olacak

Angola Devlet Başkanı Lourenço görüşmelere ilişkin yaptığı açıklamada, 3 ay gibi kısa sürede Türkiye ile ilişkilerin hızlı şekilde ilerlediğini belirterek, "Bu iş birliğine çok güzel bir şekilde bakıyoruz. Gelecek, Türkiye ve Angola için iyi olacak" dedi.

THY'nin Luanda seferlerini haftada 2 kez düzenleyeceği bilgisini paylaşan Lourenço, bu seferlerin Angola için çok önemli olduğunu ve iki ülke insanlarını birbirine yakınlaştıracağını vurguladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Afrika turu kapsamında yarın Togo'ya gidecek.

KAYNAK: Anadolu Ajansı