Erdoğan, Japonya başbakanı ile görüştü

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Japonya Başbakanı Kishida ile telefonda görüştü.

Yayınlanma:
Güncelleme: 01 Aralık 2021 16:44
Erdoğan, Japonya başbakanı ile görüştü

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Japonya Başbakanı Kishida ile telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Japonya Büyükelçiliği'nden yapılan açılamada görüşmenin 15 dakika sürdüğü belirtildi.

"Stratejik ortak olan Japonya ve Türkiye arasındaki ilişkileri daha da geliştirmek için Cumhurbaşkanı Erdoğan ile işbirliğini sürdürme isteği ifade edilmiştir. Cumhurbaşkanı Erdoğan, iki ülke ilişkilerini derinleştirmek için Başbakan Kishida ile birlikte ekonomi, eğitim, afet önlemleri, enerji başta olmak üzere çeşitli alanlarda işbirliğini sürdürmeyi teyit etmiştir" denilen açıklamada, "Liderler, iki ülke ilişkileri dışında bölgesel hususlar hakkında da görüş alışverişinde bulunarak, bundan sonra da birlikte yakın işbirliğini sürdürme konusunda fikir birliğine varmıştır. Görüşme sırasında iki lider Kuzey Kore'deki durumlar hakkında görüş alışverişinde bulunmuş ve Başbakan Kishida, Kuzey Kore tarafından yapılan insan kaçırma sorunu konusunda anlayış ve işbirliği talep etmiştir" ifadeleri kullanıldı.

Öte yandan görüşmede, Japonya Başbakanı Kishida'nın, başbakan olarak göreve başlaması vesilesiyle, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın iletmiş olduğu kutlama mesajına teşekkürlerini ilettiği belirtildi.