Erdoğan Biden görüşmesi nasıl geçti… Beştepe ‘ilişkileri güçlendirmek’ dedi… Beyazsaray ise S-400 ve demokrasi

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ABD Başkanı Joe Biden'ın G20 zirvesi kapsamında görüşmesi sona erdi. Görüşmeyle ilgili açıklamasında Cumhurbaşkanlığı ofisi 'ilişkileri güçlendirmek' vurgusu yaparken, Beyaz Saray S-400, insan hakları, demokrasi ve hukukun üstünlüğü konularının altını çizdi.

Yayınlanma:
Güncelleme: 31 Ekim 2021 16:25

G20 Liderler Zirvesi'nin yapıldığı Nuvola Kongre Merkezi'ndeki temasları çerçevesinde, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Joe Biden'ın Türkiye saati ile 12:15'da başlayan görüşmesi sona erdi. Görüşme 1 saat 10 dakika sürdü.

Görüşme ardından ortak basın açıklaması yapılmazken iki lider, Türkiye-ABD ilişkilerini daha da güçlendirmek ve geliştirmek için müşterek irade beyanında bulundu. Bu doğrultuda ortak bir mekanizma kurulması konusunda mutabık kalındığı bildirildi.

İki ülke arasındaki ticaret hacminin artırılması yönündeki ortak perspektif doğrultusunda karşılıklı atılacak adımların müzakere edildiği görüşmede, NATO ittifakı ve stratejik ortaklık zeminine vurgu yapıldı.

Görüşmede, iklim değişikliği konusunda karşılıklı atılan adımlardan duyulan memnuniyet de dile getirildi.

Beyaz Saray'dan açıklama geldi

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ABD Başkanı Biden'ın basına kapalı gerçekleşen görüşmesi ardından Beyaz Saray'dan açıklama geldi. Yapılan açıklamada, Biden'ın yapıcı ilişkileri sürdürme, işbirliği alanlarını genişletme ve anlaşmazlıkları etkin bir şekilde yönetme arzusunun altını çizdiği bildirildi.

Biden'ın, savunma ortaklığı ve Türkiye'nin bir NATO Müttefiki olarak önemini teyit ettiği bildirilen açıklamada, ABD'nin Türkiye'nin Rus S-400 füze sistemine sahip olması konusundaki endişelerine dikkat çekildiği kaydedildi. Öte yandan görüşmede, barış ve refah için güçlü demokratik kurumların, insan haklarına saygının ve hukukun üstünlüğünün öneminin vurgulandığı belirtildi.

F-35 ve F-16 gündemi

Üst düzey bir Amerikalı yetkili Biden-Erdoğan görüşmesinde, F-16 ve F-35 konularının da gündeme geldiğini, ABD Başkanının bu konuda ülkesinde devam eden bir süreç olduğunu anlattığını söyledi.

Yetkili, Türk hükümetinin ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın son haftalardaki açıklamalarının, Türkiye'nin F-16'ları satın almak istediğini açıkça ortaya koyduğunu, Biden'ın bu arzuyu dikkate aldığını, ancak ABD'de bir süreç olduğunu ve bu süreci etraflıca ele almayı sürdürme konusundaki bağlılıklarını net bir şekilde ifade ettiğini aktardı.

Amerikalı yetkili ayrıca Türkiye'nin F-35'ler için ödediği parayı geri isteyip istemediğine ilişkin bir soruya, ABD Savunma Bakanlığından bir ekibin hafta içinde F-35 konusunda Türk tarafıyla çalışmaya başlamak üzere Türkiye'ye geldiğini anımsatarak, "F-35 konusundaki süreç devam ediyor" yanıtını verdi.

Neler oldu?

Görüşme öncesi fotoğraf çekimi sırasında ABD'li bir gazetecinin "Türkiye'ye F-16'ları vermeyi planlıyor musunuz?" sorusuna, ABD Başkanı Biden, "İyi bir görüşme yapmayı planlıyoruz" yanıtını verdi.

20211031-2-50674690-70196014.jpg

Basına kapalı görüşmede, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken da yer aldı.

Biden ve Erdoğan ilk telefon görüşmesini nisan ayında yapmış, haziranda da Belçika'nın başkenti Brüksel'de NATO Zirvesi kapsamında ilk kez yüz yüze görüşmüştü.

'Yapıcı görüşmeler'

İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Twitter'dan yaptığı paylaşımda, "Sayın Cumhurbaşkanı'mız, G20 gibi önemli platformlarda küresel sorunlara çözüm üretmeye devam etmekte, dünyamızın sorunlarının üstesinden gelmek için gelişmiş ekonomiler ile az gelişmiş ülkeler arasındaki iş birliğinin öneminin altını çizmektedir" ifadelerini kullandı.

İletişim Başkanı Altun, Twitter hesabından İngilizce yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın G20 Liderler Zirvesi'nin ilk gününde, küresel zorlukları ele almak için dünya liderleriyle yapıcı görüşmeler gerçekleştirdiğini, devam eden salgına bağlı küresel sorunların üstesinden gelmek için Türkiye'nin diğer ülkelerle birlikte çalışma taahhüdünü yinelediğini bildirdi.

KAYNAK: Anadolu Ajansı