Dünya Sağlık Örgütü'nden kritik fazla mesai uyarısı
Haber Giriş: | Haber Güncelleme: 18.05.2021 10:44

Dünya Sağlık Örgütü'nden kritik fazla mesai uyarısı

Dünya Sağlık Örgütü Covid-19 salgını yüzünden giderek artma eğiliminde olan çalışma saatlerinin fazla olmasının ölümcül sonuçlar doğurabileceği yönünde uyarılarda bulundu.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Çevre, İklim Değişikliği ve Sağlık bölümü, haftada 55 saat ve üzeri çalışmanın insan sağlığını olumsuz etkidiğine dikkat çekerek, çalışanların haklarının korunması için harekete geçilmesi çağrısında bulundu.

Orta yaş ve üzeri erkekler daha çok etkileniyor 

Environment International'da yayımlanan çalışmaya göre bu durumdan en fazla etkilenen kesimin yüzde 72'lik bir oranla orta yaş ve üzeri erkekler olduğu açıklandı. Ölümlerin çalışma zamanı değil daha ileriki yıllarda meydana geldiği görüldü.

Covid-19 salgınıyla birlikte ilk kez bu konuya dikkat çekilen küresel bir raporda; uzun çalışma saatlerinin en fazla Güneydoğu Asya ve Batı Pasifik bölgesinde yer alan Çin, Japonya ve Avustralya'daki kişileri etkilediği anlaşıldı.

Kalp krizi ve felç riski 

194 ülkeden elde edilen verilere göre; haftada 55 saat ve üzeri çalışmanın, haftada 30-40 saatlik çalışmayla kıyasla felç riskini yüzde 35, kalp hastalıklarına bağlı ölüm riskini ise yüzde 17 arttırdığı belirlendi.

Çalışma 2000-2016 yılların içeriyor ve Covid-19 salgın dönemini kapsamıyor. Ancak DSÖ yetkililileri salgın nedeniyle birçok ülkede ekonomik faaliyetin durmasının ve uzaktan çalışma yönteminin fazla çalışma ihtimalini yükselttiğine dikkat çekiyor.

 

Dünya