Halk TV Canlı Yayın
Dünya ABD'nin Kudüs kararına kilitlendi: Tüm gözler Trump'da!
ABD Başkanı Trump dünyayı ayağa kaldıran Kudüs kararını Türkiye saati ile 21:00 sıralarında kameraların önünde açıklayacak. Trump'ın bu açıklamadan önce dünyaya "Kudüs kararı çoktan alınması gereken bir karardı"...

ABD Başkanı Trump dünyayı ayağa kaldıran Kudüs kararını Türkiye saati ile 21:00 sıralarında kameraların önünde açıklayacak. Trump'ın bu açıklamadan önce dünyaya "Kudüs kararı çoktan alınması gereken bir karardı" mesajı iletti.

ORTADOĞU VE AVRUPA ÜLKELERİ TEPKİLİ

Beklendiği gibi Trump, Kudüs'ün İsrail'in başkenti olarak tanıdığına (ya da tanımadığına) ilişkin kararını TSİ ile 21.00 sıralarında açıklayacak. Karara Ortadoğu ve Avrupa'dan onlarca ülke tepki gösterdi.

ABD Başkanı Donald Trump, dünyanın kilitlendiği Kudüs açıklaması öncesi kabine toplantısında kararının ne olacağını ortaya koyan bir açıklamada bulundu.

"Bunun çok geç kalınmış bir hamle" olduğunu savunan Trump, "Birçok başkan bir şeyler yapacağını söyledi ama artık cüret mi yoksa fikirlerini değiştirdiklerinden mi bir şey diyemiyorum, bir şey yapmadılar" dedi.

TBMM'DEN ORTAK DEKLERASYON

TBMM Genel Kurulunda, ABD'nin Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıma planına karşı siyasi parti gruplarının hazırladığı ortak bildiri okunarak, "TBMM'nin bu maceracı girişimi kesin ve tartışmasız bir şekilde reddetme iradesi" dünya kamuoyuna ilan edildi.

ERDOĞAN'DAN DÜNYAYA KUDÜS ÇAĞRISI

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İslam İşbirliği Teşkilatı Zirve Dönem Başkanı sıfatıyla Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nden dünya kamuoyuna Kudüs çağrısı yaptı. "ABD'yi kaosu tetikleyecek bu adımdan vazgeçmeye, İsrail’i de barışa katkı sağlayacak politikalar izlemeye" davet etti.