Dmitry Utkin Kimdir? Düşen Rus Uçağında Mıydı?

Dmitry Utkin Kimdir? Düşen Rus Uçağında Mıydı?
Paralı asker grubu Wagner’in komutanı Dmitry Utkin, Rusya'da yaşanan olaylarla gündeme gelmişti. Wagner lideri Prigojin'in içerisinde bulunduğu uçak Rusya'nın başkenti Moskova yakınlarında düştü. Prigojin ile birlikte özel jet içerisindeki 10 kişinin öldüğü belirtildi. Uçakta komutan Dmitry Utkin'in de yer aldığı iddia ediliyor. Peki, Dmitry Utkin kimdir?

Dmitry Valerievich Utkin 1970 doğumlu bir Rus subayıdır. Yarbay rütbesine sahip olduğu GRU'da özel kuvvetler subayı olarak görev yaptı. Wagner Group'u kurduğu iddia ediliyor.

Hem Çeçen savaşlarında hem de Suriye'de görev yapmıştı. Kendisi aynı zamanda 2014 yılından itibaren Rusya'nın Doğu Ukrayna'daki operasyonlarına katılan Wagner üyeleri arasında yer almış ve hizmetlerinden dolayı Kremlin'den ödüller almıştı.

Birkaç haber kaynağına göre Utkin, Nazi Almanyası hayranı ve (SS) amblemi dahil olmak üzere birçok Nazi dövmesine sahiptir.

Utkin'in kendisine Alman besteci Richard Wagner'den sonra Wagner adını verdiği bildirildi çünkü çalışmaları Adolf Hitler tarafından büyük beğeni toplamıştı.

Utkin, 2016'dan beri halkın karşısına çıkmadı.