Distopya gerçek oldu: ABD'de robot taksiler yolu kapattı

Distopya gerçek oldu: ABD'de robot taksiler yolu kapattı
Distopik bilim kurgu filmlerinde sık sık yaşanan sahne San Francisco’da gerçek oldu. General Motors'un tasarladığı Cruise model robot taksiler yolun iki şeridini kilitledi.

San Francisco şehrinde salı gecesi yaşanan olayda otomobil devi General Motors'un tasarladığı Cruise model robot taksiler yolun iki şeridini kilitledi. Bir Reddit kullanıcısının paylaştığı fotoğraflarda en az 6 aracın Gough Caddesi'yle Fulton Caddesi'nin kesiştiği noktadaki yolda şeritleri tıkadığı görüldü.

Şirketten yapılan açıklamada araçların kümelenmesine ve aniden durmasına neden olan bir hata tespit edildiği, sorunun giderildiği ve olayda hiç kimsenin zarar görmediği belirtirken, aksaklıktan etkilenenlerden özür dilendi. Daha sonra yetkililer olay yerine gelip araçları manuel olarak kontrol edip yoldan çekti.

'Aralarında plan mı kuruyorlar?'

Görüntüler akıllara distopik bilim kurgu fimlerini getirdi. Paylaşıma yorum yapan Reddit kullanıcılarından biri "Ah, olamaz, aralarında plan kuruyorlar" derken, bir diğeri de "İşte her şey böyle başlıyor" diye yazdı.

Bir başka kullanıcıysa son dönemde ABD'de Starbucks ve Amazon'daki işçilerin örgütlenmesine göndermede bulunarak "Sendikalaşıyorlar" dedi. Robot taksiler ilk kez kasımda tanıtılmış ve şubatta hizmet vermeye başlamıştı. Robot taksiler nisanda da tuhaf görüntülere yol açmıştı.

San Francisco Polis Teşkilatı'ndan görevliler, robot taksilerden birini farı bozulduğu gerekçesiyle kenara çekmiş fakat taksi daha sonra polislerden hızla uzaklaşmıştı. Bunun üzerine polisler aracı takip etmiş, robot taksi biraz ilerledikten sonra tekrar durmuştu.