Corona'yı bitiren ilk AB ülkesi: Nüfusu 5.8 milyon

Corona'yı bitiren ilk AB ülkesi: Nüfusu 5.8 milyon
Mart ayı itibarıyla aşı kartı uygulamasına geçen Danimarka, koronavirüs önlemlerini tamamen kaldırılacağı açıklandı.

Avrupa Birliği (AB) ülkeleri içerisinde tüm kısıtlamaları kaldırmaya hazırlanan ilk ülke olan Danimarka’da, aşı kartı uygulamasının artık restoranlara, spor merkezlerine veya gece kulüplerine girmek için gerekli olmayacağı bildirildi.

Sağlık Bakanı Magnus Heunicke yaptığı açıklamada, "Aşılar ve tüm Danimarka vatandaşlarının bu kadar uzun bir süre boyunca gösterdiği büyük çabalar, neden güçlü olduğumuzun temelidir" dedi.

Danimarkalı sağlık yetkilileri, yüksek aşılama oranları, düşük ciddi hastalık ve ölüm insidansı nedeniyle virüsün 'artık toplum için kritik bir tehdit olmadığını' ilan ettikten sonra Ağustos ayı sonlarında kısıtlamaların kaldırılması kararını açıklamıştı.

Temaslı uygulaması kaldırılıyor

NTV'de yer alan habere göre, ülkede uygulanan 'Covid kartı' uygulamasının, restoranlara, spor merkezlerine veya gece kulüplerine girmek için gerekli olmayacağı aktarılırken, çocukların Covid-19 vakasıyla yakın temasa geçmeleri durumunda artık otomatik olarak eve gönderilmeyeceği aktarıldı.

Pozitifler karantinaya alınacak

Ülkede 'temaslı' uygulamasının kaldırılacağı belirtilirken, yalnızca koronavirüs testi pozitif çıkan kişilerin karantinaya alınacağı aktarıldı.

Aşı kampanyasının olumlu sonuçları

Hız kazanan aşı kampanyasıyla 5.8 milyonluk nüfusun yüzde 73’ü aşılandı. Ayrıca 65 yaş ve üzeri vatandaşlarda aşılanma oranı yüzde 96’yı buldu. Üçüncü doz aşı da riskli grupta bulunan kişilerde kullanıma sunuldu.

Roskilde Üniversitesi’nden epidemiyoloji uzmanı Lone Simonsen, aşı sayesinde günde yaklaşık 500 yeni corona virüs vakasının görüldüğü ülkede virüsün artık toplumsal bir tehdit olmadığını söyledi.