Çocuklarının ünvanları alınmıştı! Danimarka Prensi de ABD'ye yerleşiyor

Çocuklarının ünvanları alınmıştı! Danimarka Prensi de ABD'ye yerleşiyor
Danimarka'da çocuklarının "Kraliyet" unvanları elinden alınan Prens Joachim'in yeni adresi ABD... Prens Joachim, ülkesinin Washington'daki büyükelçiliğine askeri ataşe olarak atandı.

Prens Joachim, konuya dair yaptığı yazılı açıklamada, "Güvenlik ve savunma alanında Danimarka'yı uluslararası alanda hala temsil etme fırsatı bulduğum için gurur duyuyorum.” ifadesini kullandı.

Joachim, transatlantik işbirliğinin yüksek öncelikli bir alan olduğunu ve bu görev için uygun bulunmasından ötürü onur duyduğunu vurguladı.

Kraliçe 2. Margrethe'in küçük oğlu ve Danimarka tahtının 6. varisi olan ve Danimarka Silahlı Kuvvetlerinde de askeri kariyeri bulunan Joachim, daha önce de Danimarka'nın Paris'teki büyükelçiliğinde askeri ateşe olarak görev yapmıştı.

JOACHİM'İN SOYUNDAN GELENLERİN "KRALİYET" UNVANLARI ELLERİNDEN ALINDI

Danimarka Kraliçesi 2. Margrethe, 1 Ocak 2023'ten itibaren Prens Joachim'in soyundan gelenlerin unvanlarını sadece Monpezat "kont" ve "kontes" olarak kullanmalarına karar vererek bu soydan gelenlerin şimdiye kadar sahip olduğu "prens" ve "prenses" unvanlarının sona ereceğini bildirmişti.

Konuya dair yapılan açıklamada, Kraliçe'nin 4 torununun Kraliyet'in resmi üyeliğinin gerektirdiği özel hususlar ve görevlerle sınırlandırılmadan kendi hayatlarını "çok daha büyük ölçüde şekillendirebilmeleri için bir çerçeve oluşturmak" istediği aktarılmıştı.

Prens Nikolai, Prens Felix, Prens Henrik ve Prenses Athena'nın Danimarka tahtına çıkma sırasındaki yerlerini koruyacakları kaydedilmişti.

2. Margrethe'in küçük oğlu Prens Joachim, karardan ötürü üzüldüğünü vurgulayarak, "Çocuklarıma bu şekilde davranıldığını görmek hiç hoş değil. Çocuklar kendilerini hiç anlamadıkları bir durumun içinde buldu." ifadesini kullanmıştı.

İsveç Kralı Carl 16. Gustaf da 2019'da torunlarının unvanlarını elinden almıştı.

Kaynak:AA

Etiketler :