Çin'de çöken binanın bilançosu: 53'ü öldü, 10'u kurtarıldı

Çin'in güneyindeki Hunan eyaletinin merkezi Çangşa şehrinde 29 Nisan'da çöken binada 53 kişinin hayatını kaybettiği, 10 kişinin kurtarıldığı bildirildi.

Yayınlanma:
Güncelleme: 06 Mayıs 2022 14:29
Çin'de çöken binanın bilançosu: 53'ü öldü, 10'u kurtarıldı

Yerel yönetim yaptığı açıklamada, 29 Nisan'da çöken binanın enkazında bir haftadır devam eden kurtarma çalışmalarının sonuçlandığını belirtti.

Enkaz altında kalan tüm kişilere ulaşıldığının aktarıldığı açıklamada, can kaybının 53'e çıktığı ifade edildi.

Önceki gün gece saatlerinde enkazdan 132 saat sonra bir kişi kurtarıldı. Kurtarılan kadın, enkazdan sağ çıkarılan 10'uncu kişi oldu.

Ne olmuştu?

Yaklaşık 8 milyon nüfuslu Çangşa'nın Vangçıng ilçesinde 700 metrekarelik alana kurulu çok katlı bina 29 Nisan'da çökmüştü. Binanın kaçak yapılan ilave inşaat düzenlemeleri nedeniyle çöktüğü tahmin ediliyor.

Olayın ardından ihmalleri bulunduğu suçlamasıyla aralarında bina sahibinin de bulunduğu 9 kişi tutuklanmıştı. Binanın tasarımı ve inşaatından sorumlu 3 kişi ile 4. ve 6. katlar arasındaki misafir evinin imar güvenliğine dair yanlış beyanda bulundukları öne sürülen denetim şirketinden 5 kişi mahkemeye sevk edilmişti.

Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, "binadakilerin her ne pahasına olursa olsun kurtarılması" ve "sorumluların bulunup cezalandırılması" talimatını vermişti.

Çin'de kabine işlevini yerine getiren Devlet Konseyi, olayı soruşturmak üzere heyet görevlendirmişti.

KAYNAK: Anadolu Ajansı