Çavuşoğlu Berlin yolunda... Konu: Finlandiya ve İsveç

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun, 14-15 Mayıs tarihleri arasında Almanya'nın başkenti Berlin'de NATO Dışişleri Bakanları Gayrıresmi Toplantısı'na katılacağı duyuruldu.

Yayınlanma:
Güncelleme: 13 Mayıs 2022 15:59
Çavuşoğlu Berlin yolunda... Konu: Finlandiya ve İsveç

Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, "Bakanımız Berlin’de 14-15 Mayıs 2022 tarihlerinde gerçekleştirilecek NATO Dışişleri Bakanları Gayrıresmi Toplantısına iştirak edecektir. Toplantıda Ukrayna dahil olmak üzere Avrupa-Atlantik bölgesinde yaşanan güncel gelişmelerin yanı sıra NATO’nun müteakip Stratejik Konsepti, Madrid Zirvesi hazırlıkları gibi NATO’nun gündemindeki öncelikli konular ele alınacaktır" ifadeleri kullanıldı.

NATO Dışişleri Bakanları 14-15 Mayıs tarihlerinde Almanya'nın başkenti Berlin'de bir araya gelecek. Görüşmenin öne çıkan gündem maddesinin Finlandiya ve İsveç'in NATO üyeliği olması bekleniyor.

'Olumlu düşünce sahibi değiliz'

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, cuma namazının ardından açıklamalarda bulunarak "Yunanistan ile ilgili NATO konusunda bir yanlış yaptılar. İskandinav ülkeleri terör örgütlerinin adeta yuvası gibi.(İsveç ve Finlandiya'nın NATO üyeliği) Olumlu bir düşünce içinde değiliz" ifadelerini kullanmıştı.

Erdoğan'ın bu sözleri herhangi bir karar alınması için oybirliği olması gereken NATO'da "Finlandiya ve İsveç'e veto sinyali" olarak yorumlanmıştı.