Bu bir bilimsel deney: 5 bin kobay lebaleb konserde buluştu

Bu bir bilimsel deney: 5 bin kobay lebaleb konserde buluştu

İspanya'nın Barcelona kentinde kültürel etkinliklerde koronavirüsün yayılmasının test edilmesi amacıyla sosyal mesafesiz konser düzenlendi. 5 bin kişinin katıldığı konser sonunda vakaların ne kadar arttığı incelenecek

İspanya'nın Barcelona kentinde  salgın döneminde ilk kez sosyal mesafe kuralının kaldırıldığı konser yapıldı. Konser sadece bir müzik etkinliği değil aynı zamanda bilimsel bir deney, katılımcılar da gönüllü kobay. 

Amaç 5 bin kişinin bir araya geldiği konser sonrası vaka sayılarındaki olası artış tespit edilerek kitlesel etkinliklerin salgın üzerindeki etkisi anlaşılmaya çalışılacak. 

Konser günü katılımcılara, hızlı tanı testi yapılırken konserdekilere maske takma ve salon içinde el hijyen jeli kullanma zorunluluğu getirildi. Konsere kalp rahatsızlığı, kanser ve virüsle temas edenler gibi kişiler alınmadı.  

QR kodlu güvenlik

ispanya-konser2.jpg
Konser günü yatapılan testi negatif sonuçlanan kişiler, cep telefonlarından, saat 19.00'dan itibaren şehrin Palau Sant Jordi'deki konser için biletlerini doğrulayan bir kod aldı. Konser salonunun girişinde ateşleri ölçülen müzikseverler, 23 ila 28 avroya satın aldıkları biletlerini el teması olmadan, QR kodu okutarak, içeri girdi.

Öncesinde 500 kişide denendi

Konser, aralık ayında 500 kişilik daha küçük bir konser hakkında bir vaka çalışması düzenleyen Barselona Mücadele Yardımları ve Bulaşıcı Hastalıklar Vakfı'ndan uzmanlar tarafından desteklendi. Uzmanlar, aralık ayındaki bu ön vaka çalışmasının sonuçlarının, antijen testleri ile ön taramanın ve yüz maskesi kullanımının, sosyal mesafe kuralları olmamasına rağmen konserde enfeksiyonları önlemede başarılı olduğunu gösterdiğini söyledi.

Vakıf uzmanları, konserde bulaşıcılığa işaret edebilecek herhangi bir tutarsızlık olup olmadığını görmek için, genel nüfusa kıyasla 5 bin kişi arasındaki enfeksiyon oranlarının bir analizini yapacak.Yetkililer, bunun bir pilot proje olduğunu ve alınan önlemlerden sonra konserle bağlantılı Kovid-19'un bulaşma vakasının tespit edilmemesi halinde yeni konserlerin organize edilebileceğini söyledi.

İspanya'da durum

Avrupa'da koronavirüsün en yoğun görüldüğü ülkelerden olan ve üçüncü dalga endişesinin yaşandığı İspanya'da şimdiye kadar virüs nedeniyle 75 bin 10 kişi hayatını kaybederken, 3 milyon 255 bin 324 vaka tespit edildi.