Bosna Hersek'te Osmanlı kalesi: Ostrozac

Bosna Hersek'in kuzeybatısındaki Cazin kenti yakınlarındaki bir tepede 2 bin yıllık tarihiyle Ostrozac Kalesi, hem Osmanlı hem de Avusturya-Macaristan İmparatorluğu'ndan izler taşıyor.

Yayınlanma:
Güncelleme: 24 Ekim 2021 12:52

Osmanlı döneminde askeri amaçla kullanılan tarihi kale, Avusturya-Macaristan İmparatorluğu'nun hüküm sürdüğü yıllarda Bihaç Valisi'nin eşi İsabella von Berks'in isteği üzerine romantik bir şatoya dönüştürüldü. Tarihçi Bahrudin Besirevic, yaptığı açıklamada, Bosna Hersek'te ulusal anıt ilan edilen kalenin ülkenin en heybetli eserlerinden biri olduğuna işaret ederek, "Hem kale hem de kalenin bulunduğu eski şehir Bosna Hersek tarihinin önemli olaylarına tanıklık etti. Her dönem kendisine ait bir iz bıraktı" dedi.

'Dönemin merkezi gibiydi'

Günümüzde turizm duraklarından biri olarak görülen kalenin tarihte önemli rol oynadığını aktaran Besirevic, "Önce Osmanlı, arkasından da Avusturya-Macaristan ev sahipliği yaptı buraya. Her biri kendi içerisinde sayısız hikaye barındırıyor. Şehirden ilk kez 1286'da bahsediliyor. Burası dönemin merkezi gibiydi" diye konuştu.

'Osmanlı zamanında askeri anlamda çok önemliydi'

Besirevic, kalenin, Osmanlı döneminde askeri anlamda çok önemli bir yeri olduğunu ifade ederek, Bihac Valisi Lothar von Berks'in gelişiyle şehrin askeri kullanımdan günlük yerleşime geçtiğini belirten Besirevic, kalenin de Bihaç Valisi'nin eşi İsabella von Berks'in isteği üzerine romantik bir şatoya dönüştürüldüğünü anlattı. Besirevic, her yıl belirli zamanlarda restorasyon çalışmalarının yapıldığını söyleyerek, kale ve kentin tam anlamıyla onarılması için daha büyük yatırımların yapılması gerektiğinin altını çizdi.

KAYNAK: Anadolu Ajansı