Halk TV Canlı Yayın
Boris Johnson’dan Brexit çıkışı
İngiltere'de başbakan adayı ve Brexit savunucusu olan Boris Johnson, AB'ye ödenmesi gereken 44 milyar avroluk tazminat bedelini ülke koşulları iyileşene kadar ödemeyeceklerini söyledi.

İngiltere’de Theresa May’in istifası sonrası başbakanlık için adı geçen Boris Johnson, koşullar ülke adına iyileştirilene kadar AB’ye ödemesi gereken 44 milyar avroya yakın tazminatı ödemeyeceklerini açıkladı. 

Dışişleri Bakanı olduğu dönemde de Brexit’in en büyük destekçilerinden olan Johnson, “İyi bir anlaşmanın sonuçlanması için olduğu belirtilen bu para, hem müthiş bir çözüm hem de müthiş bir rüşvet aracıdır. Süreç tamamlanmadığı halde çekin altına imza atmayı tuhaf buluyorum” açıklaması yaptı. 

ABD Başkanı Trump da geçen haftaki İngiltere ziyaretinde Brexit sürecine dair yorumda bulunmuştu. Trump “Eğer İngiltere için iyi koşullar sunulmuyorsa bence o masadan kalkmalılar, ben böyle yapardım” demişti. Trump olası başbakanlık adayları hakkında ise Boris Johnson’ın oldukça uygun bir isim olduğunu ifade etmişti. 

İlgili Haberler