Boris Johnson: Tahıl sevkiyatı için Montrö Sözleşmesi'ni ihlal etmeyiz

Boris Johnson: Tahıl sevkiyatı için Montrö Sözleşmesi'ni ihlal etmeyiz
İngiltere Başbakanı Boris Johnson ülke parlamentosunun alt kanadı Avam Kamarası'nda vekillere hitap etti. Johnson, burada yaptığı konuşmada Londra'nın Ukrayna'dan tahıl sevkiyatı için Montrö Sözleşmesi'ni ihlal etmeyi planlamadığını söyledi.

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, ülke parlamentosunun alt kanadı Avam Kamarası'nda yaptığı konuşmasında Londra'nın Ukrayna'dan tahıl sevkiyatı için Montrö Sözleşmesi'ni ihlal etmeyi planlamadığını söyledi.

Lavrov'a cevap verdi

Johnson, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'un "İngiltere, savaş gemilerini Karadeniz'e sokmak ve Ukrayna'dan tahıl ihracatı üzerinde kontrol sağlamak için kendi koşullarını yaratmaya çalışıyor" açıklaması hakkında konuştu. İngiltere Başbakanı, "Hayır, bunu gözden geçirmiyoruz. İngiltere'nin veya diğer ülkelerin savaş gemilerinin Karadeniz'de bulunmasını gerektirmeyen, ancak daha sert bir yaklaşım sergilenmesini gerektirebilecek alternatif çözümler var" ifadelerini kullandı.

Johnson, İngiltere hükümetinin tahılı küçük partiler halinde sevk etmek için başta Tuna Nehri olmak üzere nehirleri ve demiryollarını kullanma olasılığını gözden geçirdiğini ekledi.