Bolsonaro'nun Amazon politikası 'dünyanın akciğerlerini' yok ediyor

Bolsonaro'nun Amazon politikası 'dünyanın akciğerlerini' yok ediyor

Amazon ormanlarının son 9 ayda yüzde 20'lik kısmını daha yitirdiği açıklandı. Brezilya'nın aşırı sağcı lideri Jair Bolsonaro, 2018 yılında Amazon Ormanları'nı ekonomik girişimlere açacağını belirtmişti.

Amazon ormanlarındaki azalma ve canlı türlerinin yok olması üzerine çalışmalar yapan Imazon’un son araştırmasına göre, Ağustos 2018’den Nisan 2019’a kadar bölgedeki yaklaşık 2 bin kilometrekare ormanın yok olduğu ve bu artışın yüzde 20’ye tekabül ettiği belirtildi. 

Uzmanlar, orman kaybını “kontrolsüz ağaç kesimi ve yerleşim alanları kurulması” olarak açıkladı.

Çevre Bakanı Ricardo Selles, bu ayın başında yaptığı açıklamada, Amazon ormanlarını korumak ve orman kaybıyla mücadele etmek için bir fon oluşturacaklarını ve bu fona kaynak bulmak amacıyla Almanya ve Norveç’i ziyaret edeceğini açıklamıştı.

BOLSONARO'NUN 'AMAZON' SÖYLEMLERİ

2018 yılında Brezilya'nın aşırı sağcı lideri Jair Bolsonaro, Amazon Ormanları'ndaki ekonomik kısıtlamaların çok katı olduğunu ve yeni ekonomik girişimlere açacaklarını belirtmişti.

Öte yandan Bolsonaro, Guardian'a yaptığı açıklamalarda Amazon'un tam içinden bir otoyol yapmayı planladığını ve Greenpeace, WWF gibi doğayı korumayı hedefleyen 'devlet dışı' faaliyet yürüten organizasyonları ülkeden sürmeyi planladığını söylemişti.

BOLSONARO KİMDİR?

Jair Bolsonaro, 21 Mart 1955'te Gilcerio, Sao Paulo'da doğdu. Köken olarak İtalyan ve Alman olan Bolsonaro'nun büyükbabası Alman'dı ve Adolf Hitler'in askeriydi.

Bolsonaro lisenin ardından askeri eğitim görmeye başladı. Orduda paraşütçü olarak görev yapmaya başlayan Bolsonaro'u üst düzey subaylar "hırslı ve saldırgan" olarak nitelemekteydi. Orduda 17 yıl görev yapan Jair Bolsonaro, 1988'de Hristiyan Demokrat Parti üyesi olarak Rio de Janeiro şehir meclisine girdi. 1990'da ise yine aynı partiden federal kongre üyesi seçildi. Ardından geçen yıllarda çeşitli partilere katılıp ayrıldı.

Ocak 2018'de Sosyal Liberal Parti'ye katılan Bolsonaro, bu süreçte toplumsal liberal tutumlarını terk ederken, ulusal muhafazakar sağ kanat pozisyonuna geçti.

Kadına bakışı

Bolsonaro, 2015'te Zero Hora'ya verdiği röportajda kadınların erkeklerle aynı maaşı almamaları gerektiğini, çünkü kadınların hamile kaldığını, bu durumun da iş üretkenliğine zarar verdiğini söylemişti.

Askeri yönetime bakışı

Askeri geçmişi de bulunan Jair Bolsonaro, Brezilya'nın askeri diktatörlükle yönetildiği 1964-85 yıllarını "görkemli bir dönem" olarak nitelendiriyor ve askeri diktatörlük altında Brezilya'nın 20 yıllık bir düzen ve ilerleme kaydettiğini söylüyor. Ayrıca Bolsonaro, Peru'yu baskıcı bir idare ile yöneten, insan hakları ihlallerinde bulunan ve solcu hareketlere karşı yargısız infazlar gerçekleştiren Alberto Fujimori'yi rol model olarak överken, Şili'de cunta yönetiminin başkanı, çok sayıda insanı öldürtmekle suçlanan diktatör Augusto Pinochet için bunun gerekli olduğunu söylemiştir.

Homofobi suçlamaları

Jair Bolsonaro aynı zamanda homofobik söylemleri ile de çok eleştiriliyor. Oğlunun eşcinsel olması yerine kazada ölmüş olmasını tercih edeceğini söyleyen Bolsonaro, eşcinsellerin yakınındaki bir evin piyasada değerinin düşeceğini ifade etti. "Hiçbir baba eşcinsel evladıyla gurur duymaz" diyen Bolsonaro, eşcinsel çocukları döverek davranışlarının değiştirilebileceğini ileri sürüyor.

Jair Bolsonaro ayrıca fakirler için doğum kontrolünü de savunuyor.

İlgili Haberler