BM'nin Kaşıkçı özel raportörü Callamard: Türkiye en zayıf halkaydı

Birleşmiş Milletler'in (BM) Kaşıkçı davası özel raportörü Agnes Callamard, Halk TV'den Burak Tatari'ye konuştu. Callamard, "Muhammed Bin Selman’ın cinayetteki sorumluluğu Türkiye ziyaretini problemli hale getiriyor" ifadelerini kullandı.

Yayınlanma:
Güncelleme: 23 Haziran 2022 07:06
BM'nin Kaşıkçı özel raportörü Callamard: Türkiye en zayıf halkaydı

Birleşmiş Milletler (BM) Cemal Kaşıkçı davası özel raportörü olarak görev yapan ve şu an Uluslararası Af Örgütü’nün Genel Sekreteri olan Dr. Agnes Callamard Halk TV sunucusu ve Dış Haberler Editörü Burak Tatari'ye konuştu.

gorusme.png
Burak Tatari ve Agnes Callamard

Tatari'ye verdiği demeçte Kaşıkçı davasının Riyad'a devri sonrasında Ankara'ya gelen Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman'ın Türkiye ziyaretini değerlendiren Callamard, "Muhammed Bin Selman’ın cinayetteki sorumluluğu Türkiye ziyaretini problemli hale getiriyor" dedi.

'Sürecin davanın devrine kadar gideceğini düşünmüyorduk'

Burak Tatari: Cemal Kaşıkçı davasını göz önünde bulundurduğunuzda Türkiye ve Suudi Arabistan arasındaki normalleşme sürecini nasıl değerlendiriyorsunuz?

Agnes Callamard: Çok sıkıntılıyım, çok üzgünüm. Kaşıkçı davasında Türkiye en zayıf halkaydı. İfade ve basın özgürlüğü konusunda Türkiye’nin çok kötü bir karnesi olduğunu biliyorduk. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Kaşıkçı cinayetini uluslararası itibarı için kullanabileceğini biliyorduk. Ama itiraf etmeliyim. Bunun davanın Suudi Arabistan’a devredilmesine kadar gidebileceğini düşünmüyorduk. Beni en çok şaşırtan bu oldu. Veliaht prensin Cemal Kaşıkçı cinayeti emrini vermesinin kanıtları bulunduğu için Muhammed Bin Selman’ın Türkiye’yi ziyareti fazlasıyla problem barındırıyor.

Türkiye’deki adalet sistemi için davayı cinayetin sorumlusu olan ülkeye gönderdi. Suudi Arabistan’da yargılamanın adil olmayacağını biliyorlar… Bu, Türkiye’de bağımsız yargının kalmadığını gösteriyor, çok endişe verici.

Burak Tatari: Sadece Türkiye değil, ABD Başkanı Joe Biden da yakın zamanda Suudi Arabistan’ın ziyaret edecek. Uluslararası kamuoyunun Kaşıkçı davasını unutup Riyad yönetimiyle normalleşmeye doğru gittiğini düşünüyor musunuz?

Agnes Callamard: Batı dünyası, Suudi Arabistan’ı yeterince cezalandırdıklarını, Suudi Arabistan ve Muhammed Bin Selman’a adaletten daha fazla ihtiyaç duyduklarını düşünüyor. Şu an olan biten, sadece Suudi Arabistan’la normalleşme değil, fiili olarak Suudi Arabistan devletinin başı olan ve Cemal Kaşıkçı cinayetinin emrini veren Veliaht Prens Muhammed bin Selman’ın rehabilitasyonu anlamına geliyor.

Burak Tatari: Birçok kez ifade ettiniz ama bizim için bir kez açıklamanızı rica edeyim. Suudi Arabistan yönetiminin Kaşıkçı cinayetindeki rolü neydi?

Agnes Callamard: Olağanüstü, berbat ve uluslararası bir cinayetten bahsediyoruz. Kaşıkçı’nın Türkiye’de öldürülmesiyle Suudi Arabistan hükümeti, başka bir ülkede işlenen bir cinayet, işkence, zora dayalı ortadan kaybetme, Türkiye’nin egemenliğini ihlal etme ve barış zamanında bir başka ülkenin topraklarında şiddet kullanma suçlarına imza attı. Tek bir cinayette işlenen suçlar korkutucu derece çok. Muhammed Bin Selman’ı rehabilite edilmesi bu nedenle tüm dünyadaki gazeteciler için çok tehlikeli ve zarar verici.