BM: Dünya nüfusu 8 milyara ulaşacak

BM: Dünya nüfusu 8 milyara ulaşacak
Birleşmiş Milletler (BM) dünya nüfusunun 15 Kasım'da 8 milyara ulaşmasının beklendiğini açıkladı. Öte yandan rapora göre, dünya nüfusundaki artış 1950'den sonra görülen en düşük seviyede.

BM Ekonomi ve Sosyal İşler Dairesi'nin 11 Temmuz Dünya Nüfus Günü'nde yayımladığı raporda, gelecek yıl Hindistan'ın, Çin'i geçerek dünyanın en kalabalık ülkesi olmasının beklendiği belirtildi. Raporda, şu an itibariyle nüfusu 1 milyar 412 milyon olan Hindistan'ın 2050'ye kadar 1 milyar 668 milyona ulaşacağı, nüfusu 1 milyar 426 milyon olarak kaydedilen Çin'in ise 1 milyar 317 milyona düşeceği öngörülüyor.

Rapora göre dünya nüfusundaki artış 1950'den sonra görülen en düşük seviyede.

Nüfus artışı sekiz ülkede yoğunlaşacak

BM'ye göre dünya nüfusu 2030'da 8,5 milyar, 2050'de 9,7 milyar, 2080'de de 10,4 milyara ulaşacak ve 2100'e kadar bu seviyelerde kalacak. Bazı gelişmekte olan ülkelerde doğum oranlarında düşüş yaşanmasına karşın dünya nüfusundaki artış sekiz ülkede yoğunlaşacak. Bu ülkeler Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Mısır, Etiyopya, Hindistan, Nijerya, Pakistan, Filipinler ve Tanzanya.

'Sorumluluklarımızı hatırlamak için bir fırsat'

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, Dünya Nüfus Günü dolayısıyla yaptığı açıklamada "Bu yıl dünyanın sekiz milyon sakininin doğumuna tanık olacağız. Bu, çeşitliliği kutlama, ortak insanlığımızın farkına varma, sağlıkta ortalama ömrümüzü uzatan ve doğumda bebek ve anne ölümlerini önemli oranda azaltan gelişmeleri takdir etmemiz için bir fırsat" dedi.

Guterres, "Bu aynı zamanda gezegenimize saygı için ortak sorumluluklarımızı hatırlamak ve birbirimize karşı yükümlülüklerimizi yerine getirmekteki eksikliklerimizi görmek için de bir fırsat" diye konuştu.