Ukraynalı generalin eşini zehirlediler

Ukraynalı generalin  eşini zehirlediler
Sürmekte olan Rusya-Ukrayna savaşında Rusya'ya füzelerle, hem havadan hem de denizden insansız hava araçlarıyla saldırı operasyonlarını yöneten askeri istihbarat şefi Ukraynalı Korgeneral Kyrylo Budanov'un eşi Marianna Budanova’nın zehirlendiği bildirildi. Vücudunda ağır zehirli metaller bulunan genç kadının hastaneye kaldırıldığı belirtildi.

30 yaşındaki Budanova’nın “iyileşme sürecinde” oldupunu belirtilen Urayna yetkilileri zehirlenmeden Rusya’yı sorumlu tuttu.Zehirlenmenin tam olarak ne olduğunu açıklamayan yetkililer “zehirlenmeye yol açan bu maddeler günlük hayatta ya da askeri işlerde hiçbir şekilde kullanılmaz. Varlıkları, belirli bir kişiyi zehirlemeye yönelik kasıtlı bir girişimin göstergesi olabilir” dedi..
Kaynaklar, Kyrylo Budanov'a yönelik girişimlerin de işgalden önce ve sonra iki kez yapıldığını doğruladı. General Budanov, Rusya'nın çatışmadaki öncelikli hedeflerinden biri olarak tanımlanıyor.

whatsapp-image-2023-11-28-at-12-55-53.jpeg

Moskova'nın hem Rusya'da hem de Ukrayna dahil olmak üzere yurtdışında çok sayıda kimyasal suikast planının arkasında olduğundan şüpheleniliyor.

whatsapp-image-2023-11-28-at-12-55-53-2.jpeg

2004 yılında Ukrayna'daki cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Kremlin destekli aday Viktor Yanukoviç'e karşı yarışan Viktor Yuşçenko dioksin ile zehirlendiğinde yüzünde kalıcı yaralar oluştu. Yüzündeki izler bugün bile devam etmektedir.

whatsapp-image-2023-11-28-at-12-55-53-1.jpeg

İngiltere'de Rusya, eski KGB ajanı Alexander Litvinenko'nun 2006'da zehirlenerek öldürülmesinden sorumlu bulunmuş ve 2018'de Sergei ve Yulia Skripal'in zehirlenme girişiminin arkasında Moskova'nın olma ihtimali olduğu dile getirilmişti.

Moskova'nın ayrıca 2020 yılında bir uçuş sırasında rahatsızlanarak komaya giren Kremlin eleştirmeni Alexei Navalny'ye yönelik suikast planının da arkasında olduğundan da şüpheleniliyor.