Biden'dan Erdoğan'a: Anı yaşa

Biden'dan Erdoğan'a: Anı yaşa
Amerika Birleşik Devletleri'nin (ABD) önde gelen gazetelerinden The New York Times (NYT) Cumhurbaşkanı Erdoğan ve ABD Başkanı Biden'ın üçlü mutabakat öncesi gerçekleştirdikleri telefon konuşmasının perde arkasını yazdı.

ABD'nin önde gelen gazetelerinden The New York Times, Türkiye, Finlandiya ve İsveç arasında imzalanan üçlü mutabakat öncesi ABD Başkanı Joe Biden ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın gerçekleştirdiği telefon görüşmesini mercek altına aldı.

Gazeteye konuşan ve ismini vermek istemeyen üst düzey bir yetkilinin demecine göre Biden, Erdoğan'a "Anı yaşamasını" söyledi.

Haberde sözkonusu kısım şöyle yazıldı: "Görüşme hakkında bilgi sahibi üst düzey bir yetkili göre, anlaşmazlığı çözmeye yönelik son hamle Salı günü erken saatlerde Başkan Biden'ın Sayın Erdoğan'ı aramasıyla geldi. Biden, zirve öncesinde Erdoğan'ı 'anı yakalaması' ve diğer konulardaki görüşmelerin devam etmesinin önünü açması için teşvik etti" denildi.

Sözkonusu telefon aramasını takip eden bir sonraki gün, Erdoğan, NATO üyesi olmak isteyen Finlandiya ve İsveç'e gösterdiği "veto kartını" indirmiş ve taraflar arasında üçlü mutabakat imzalanmıştı.