Biden yönetiminden Ankara'ya ilk ziyaret
Haber Giriş: | Haber Güncelleme: 29.05.2021 10:14

Biden yönetiminden Ankara'ya ilk ziyaret

ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Wendy Sherman'ın Ankara ziyareti sonrası Dışişleri Bakanlığı ve Sherman'dan art arda açıklamalar geldi. Sherman Twitter'dan yaptığı paylaşımda toplantıdan bir kare de paylaştı.

Dışişleri Bakanlığı, Dışişleri Bakan Yardımcısı Büyükelçi Sedat Önal ile ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Wendy Sherman'ın görüşmelerine ilişkin açıklamada bulundu.

Açıklamada, "Bakan Yardımcımız Büyükelçi Sedat Önal ile #ABD’li muhatabı Wendy Sherman başkanlığında dün yapılan siyasi istişarelerde, Türkiye-ABD ilişkilerinin stratejik niteliği teyit edilmiş, bölgesel konularda görüş alışverişi yapılmış, terörizmle mücadelenin önemi vurgulanmıştır" ifadeleri yer aldı.

ABD'den ilk değerlendirme

Öte yandan, ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Sherman da sosyal medya hesabından görüşmeye ilişkin açıklamada bulundu.
Sherman'ın açıklamasında ise "Bugün Ankara'da Dışişleri Bakan Yardımcısı Önal ile Afganistan, Suriye ve bölgesel meseleler hakkında verimli tartışma gerçekleştirdik. Türkiye’nin 4 milyondan fazla mülteciye verdiği sürekli desteği takdir ediyoruz. Görüşmede ayrıca, insan hakları, demokrasi ve hukukun üstünlüğünün önemini tartıştık" ifadeleri yer aldı.