Beyaz Saray: Biden'ın durumunun ağırlaşma riski düşük

Beyaz Saray: Biden'ın durumunun ağırlaşma riski düşük
Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Joe Biden'ın Covid-19'a yakalandığının duyurulması ardından Beyaz Saray'dan konuya ilişki açıklama geldi.

Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Beyaz Saray Sözcüsü Karine Jean-Pierre ve Beyaz Saray Covid-19 Direktörü Ashish Jha, Covid-19'a yakalanan ABD Başkanı Joe Biden'ın aşılarının tam olduğunu belirterek, "Bu nedenle durumunun ağırlaşma riski oldukça düşük" dedi.

Jha, Biden ile telefonda konuştuğunu ifade ederek, "Başkan her iki aşısını da oldu ve 2 doz destek aşısını da yaptırdı, bu nedenle hastalığının ağırlaşma riski oldukça düşük" ifadesini kullandı. Biden'ın şu anda hastaneye yatmayı gerektirecek bir durumda olmadığını belirten Jha, "Solunumu gayet iyi, oksijen seviyesi normal düzeyde" bilgisini paylaştı.

Sözcü Jean-Pierre, bir gazetecinin Biden'ın virüsü nereden kaptığına ilişkin sorusuna, "Bence bu hiç önemli değil. Önemli olan bizim bu duruma hazırlıklı olmamız" yanıtını verdi. Biden'ın, Anayasa'nın 25. ek maddesi uyarınca görevlerini yardımcısı Kamala Harris'e devredip devretmeyeceğine ilişkin ise Jean-Pierre, "Biden'ın belirtileri şu anda çok hafif, İşini yapabiliyor ve Amerikan halkı için önemli olan bu" değerlendirmesinde bulundu.