Belediye başkanı dağcılardan defin parası istedi: Rus ruleti oynuyorsunuz

Alpler'in en yüksek dağı olan Mont-Blanc'ya giden Gouter geçidini tehlikeye rağmen kullanan dağcılara 'defin ve kurtarma masraflarını peşin verin' çağrısı yapıldı.

Yayınlanma:
Güncelleme: 06 Ağustos 2022 12:16
Belediye başkanı dağcılardan defin parası istedi: Rus ruleti oynuyorsunuz

Fransa'da dağcılar Alpler'in en yüksek dağı olan Mont-Blanc'ya giden Gouter geçidini tehlikeye rağmen kullanmak istiyorlar. Saint-Gervais Belediye Başkanı Jean-Marc Peillex de bu duruma tepki göstererek tehlikeyi göze alarak burayı kullanmak isteyen dağcıların 15 bin avro depozito ödemesini önerdi.

50 kişi tavsiyeleri es geçti

Peillex, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, kuraklığın ciddi kaya düşmelerine yol açtığını, bu nedenle Gouter geçidinin kullanılmasının tehlikeli olduğunu belirtti.

Mont-Blanc Dağı'na bu geçit kullanılarak gidilmesinin kesinlikle önerilmediğini kaydeden Peillex, temmuz sonunda jandarmaların yaklaşık 50 kişinin Gouter geçidine ilişkin tavsiyeleri es geçerek bu geçidi kullandığını tespit ettiğine değindi.

Peillex, bu kişilerin "Rus ruleti" oynadığını vurguladı.

'Defin masrafları için maliyetlerini peşin alalım'

Bu sebeple, Saint-Gervais belediyesinin önlemler almayı planladığını bildiren Peillex, "Sırtlarındaki çantada ölümü taşıyarak tırmanmak istiyorlarsa, o zaman onları kurtarmak ve defin masrafları için maliyetlerini peşin alalım" ifadelerini kullandı.

Dağcıların 15 bin avroluk depozito ödemesini öneren Peillex, bunun 10 bininin kurtarma, 5 bininin ise defin masraflarına tekabul ettiğini aktardı.

Fransa ile İtalya'nın sınırında 4 bin 808 metre yüksekliğiyle Mont-Blanc Dağı Avrupa'nın en yüksek noktasını oluşturuyor.

KAYNAK: Anadolu Ajansı