Belarus’ta olaylı seçim

Belarus’ta olaylı seçim

Belarus'ta 26 yıldır başkanlık koltuğunda oturan Lukaşenko, 6'ncı kez başkan seçilmek istiyor. Seçimlerse olaylı geçiyor. Başkent Minsk sokakları ordu ve polis tarafından kapatıldı. Muhalifler gözaltına alınıyor ve internet yavaşlatıldı.

Belarus’ta halk sandık başına gitti. Özellikle salgın dönemindeki yönetimiyle tepki çeken ve kimi çevrelerce ‘diktatör’ olarak adlandırılan Lukaşenko’nun resmi ve kesin olmayan sonuçlara göre oyların yüzde 79’unu alarak 6’ncı defa başkan olduğu iddia ediliyor. Buna karşılık muhalefetin adayı olan Tsikhanouskaya’nın oy oranının ise yüzde 6,8’de kaldığı bildiriliyor.

Güncelleme 22.30 - Sandık çıkış anketlerine göre Lukaşenko 6'ncı kez başkan

Ulusal sandık çıkış anketine göre, cumhurbaşkanlığı oylamasında Lukaşenko yüzde 79,7 ile seçimden birinci çıktı.

Svetlana Tikhanovskaya yüzde 6,8’de, eski milletvekili Anna Kanopatskaya yüzde 2,3’te, Govori Pravdu (Doğruyu Söyle) Hareketi Eş Başkanı Andrey Dmitriyev yüzde yüzde 1,1’de, Belarus Sosyal Demokrat Gramada Partisi Başkanı Sergey Çereçen ise yüzde 0,9’da kaldı.

Yüzde 9,2 seçmen ise hiçbir adaya oy vermedi.

Kesin sonuçları ilan edilmesinden sonra Lukaşenko yemin ederek görevine devam edecek.

Seçim sonuçlarının hileli ve gerçeğe aykırı olduğunu savunanlar, kamu görevlilerinin çektiği videoları yayımlıyorlar.

"Sandıklar çalınıyor, muhalifler gözaltına alınıyor, asker şehirlere girdi"

Gazeteci Mahir Esen, Twitter üzerinden yaptığı paylaşımda sandıkların çalındığını, muhaliflerin yaka paça gözaltına alındığı, askeri birliklerin büyük şehirlere girdiğini iddia ederek, “Lukaşenko kaybettiği seçimi utanmazca lehine çevirmeye çalışıyor” ifadelerini kullandı.

ekran-resmi-2020-08-09-20-26-52.png

Gazeteci Mehmet Şafak Sarı ise seçimleri “Belarus tarihinin en karanlık seçimi” olarak yorumladı. Sarı, muhalefet liderlerinin tutuklu olduğunu hatırlatarak, “İnternet yavaşlatmaları, sosyal ağ kesintileri var. Sokaklar asker, polis. Yollar kapalı” ifadelerini kullandı.

ordu-belarus.png

Muhalefet liderlerinin tutuklanmasının ardından, muhalefetin arkasında birleştiği isim olan Tikhanouskaya ise güvenlik gerekçesiyle saklanıyor. Belarus polisi, seçimlerden bir gün önce muhalefetin kampanya yöneticisi Maria Kolesnikova’yı gözaltına almıştı.

aday.jpg