Belarus Devlet Başkanı Lukaşenko'dan test kitlerine: Canları cehenneme

Covid-19 salgınına karşı tedbir almayı reddeden ve halka votka içme tavsiyesinde bulunan Belarus Devlet Başkanı Aleksandr Lukaşenko, Rusya'dan gelen 10 bin teste de kızdı. Lukaşenko test kitlerine, "Canları cehenneme" dedi.

Yayınlanma:
Güncelleme: 19 Nisan 2020 17:22
Belarus Devlet Başkanı Lukaşenko'dan test kitlerine: Canları cehenneme

Rusya’nın coronavirüs (Covid-19) salgınına karşı geliştirdiği ve Belarus’a da yardım olarak yolladığı testler iki ülke arasında krize yol açtı. Belarus Devlet Başkanı Aleksandr Lukaşenko, testlerin yeterince başarılı olamadığını savunarak, Rus test kitleri için “Canı cehenneme!” dedi.

DHA'da yer alan habere göre; bir TV programında konuşan Lukaşenko, Rusya’dan gelen testlerin sık sık yanlış sonuç gösterdiğini iddia etti. Bu görüşüne örnek veren Lukaşenko, ülkesindeki atom santrali için çalışmaya gelen 15 Rusya vatandaşına test yapıldığını, Rus malı testte hepsinin pozitif çıktığını belirttikten sonra, “Rus testinden vazgeçtik, yalan söylüyor. Çin malı olanı kullandık, sadece bir kişi coronavirüslü çıktı” dedi.

Rusya Belarus'a 10 bin test gönderdi

Rusya’nın Belarus’a 10 bin adet test yolladığı açıklanmıştı. Belarus, Covid-19 ile etkin mücadele etmek yerine “oluruna bırakmakla” eleştiriliyor. Lukaşenko, ekonominin tahammülü olmadığını söyleyerek karantina ya da sokağa çıkma yasağı gibi önlemlerden kaçınmış, “Zatürre geçip gider ama ekmek herkese lazım” diyerek çalışmaya devam edilmesini istemişti. Ayrıca votka içilmesi ve buhar banyosu gibi önerilerde de bulunmuştu. Öte yandan ülkede Johns Hopkins Üniversitesi verilerine göre düne kadar 4 bin 779 vaka kaydedildi, 42 kişi öldü.