Bebek Bezli Putin Filmi Olay Yarattı

Bebek Bezli Putin Filmi Olay Yarattı
Yapay zekanın Putin filmi, yapay zeka tartışmalarına yeni bir boyut getirdi. Putin isimli film, 35 ülkede gösterime girecek. Filmin bazı bölümlerinde Putin bebek bezi giymiş şekilde gösteriliyor. Putin filmde Boris Yeltsin ile de yüzleşiyor.

Polonya'da çekilen bir film, Rusya'nın lideri Vladimir Putin'in hayatını konu alıyor ve bu film, yapay zeka ile oluşturulan Putin'in tartışmalara yol açmasına sebep oluyor. Yönetmen Patryk Vega'nın yönettiği bu film, "Putin" adını taşıyor ve 35 ülkede gösterime girecek. Film, Putin'i bir diktatör olarak tasvir eden bir "psikolojik korku" türünde. Polonya'daki AIO stüdyosu, deepfake teknolojisi kullanarak Putin'in canlandırılmasını üç yıllık bir çalışmanın sonucu olarak gerçekleştirmiş.

putin-filmi-yapay-zeka.jpg

Yönetmen Vega, "Filmiyle çağdaş siyasetin en tartışmalı isimlerinden birinin hedeflerini ve eylemlerini aydınlatmayı amaçlıyoruz" dedi. Vega, "Putin'i stüdyoya çağırma şansımız olmadığı için, gerçek bir insan modeli kullanmadan sinematik bir karakter yaratmak için öncü yapay zeka teknolojimizi geliştirdik" şeklinde konuştu. Filmin, Putin'i daha iyi anlamak isteyenler için bir rehber niteliği taşıdığını belirtti.

putin-yapay-zeka1.jpg
Putin filminde, Rus liderin aşk hayatı da anlatılıyor.

Filmde Putin'in çocukluğu, iktidara yükselişi, ABD'yle ilişkileri, Çeçenistan ve Ukrayna savaşları gibi konular işleniyor. Ayrıca Putin'in aşk hayatına da değiniliyor. Filmin orijinal adı "The Vor in Law" ve Rus işgali sırasında Ukraynalı film yapımcıları tarafından çekilen görüntüleri de içeriyor. Fragmanda, Putin'in bebek bezi giyerken, dövüş sanatlarına katıldığı ve Boris Yeltsin'le yüzleştiği sahneler yer alıyor.

Besaleel adında biri, "Putin sadece bir film değil, çağdaş politikanın en tartışmalı isimlerinden birinin hedeflerini ve eylemlerini anlamaya yönelik küresel bir arayışa bir yanıttır" diyerek film hakkındaki görüşlerini paylaştı. Prodüksiyonun amacının izleyicilere Putin'e yönelik, günümüz dünyasında hakim olan korku ve belirsizliği hafifletmeyi amaçladığını belirtti.