Batı'da Alarm Zilleri Çalıyor! Washington ve Brüksel'de Endişe Artıyor. Saldırı Planı Var Mı?

Batı'da Alarm Zilleri Çalıyor! Washington ve Brüksel'de Endişe Artıyor. Saldırı Planı Var Mı?
Putin'in potansiyel saldırı planlarına karşı NATO'nun hazırlıklı olması ve Batı'nın birlik içinde olması gerekiyor...

The Hill'in haberine göre Kremlin'de Mart ayı sona erdi ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin hala iktidarda. Artık ev içi müdahale unsurlarından kurtulmuş durumda.

BATI'DA ALARM ZİLLERİ ÇALIYOR

Washington ve Brüksel'de endişe artıyor.

Yevgeny Prigozhin'in ölümü, geçen Ağustos'ta özel jetinin patlaması sonucunda gerçekleşti. Putin'in baş siyasi rakibi ve en açık eleştirmeni Alexei Navalny, geçen ay hapsedildiği Kuzey Kutup Dairesi yakınlarındaki Yamal'daki yüksek güvenlikli cezaevinde öldü. Onun ölümü, yürüyüş sırasında meydana geldiği iddia edildi.

RUSYA'NIN SALDIRI PLANLARI MI VAR?

Alman istihbarat raporu, Rusya'nın erken bir tarihte (muhtemelen 2026 gibi) NATO ülkelerinden birine saldırabileceğini öne sürdü. Bu durumda, özellikle Baltık ülkeleri veya Finlandiya hedeflenebilir.

NATO'nun Macaristan ve Slovakya'da parçalanmaya başladığı, ABD'nin dikkatinin ise iç politik çekişmelere yoğunlaştığı göz önünde bulundurulmalıdır. Diğer Kırmızı Takım senaryoları da göz ardı edilmemelidir.

PUTİN'İN HAMLELERİ NEREYE YÖNELİK OLABİLİR?

Putin'in Ukrayna dışında sınırlı bir saldırı düzenlemesi mümkündür. Bu hamle, NATO'nun bölünmüşlüğünü ve etkinliğini test etmek için bir fırsat olabilir.

NATO NE YAPMALI?

NATO, Putin'in saldırı olasılığına karşı hazırlıklı olmalıdır. Ukrayna'nın hayatta kalması önemlidir, ancak NATO'nun da hayatta kalma mücadelesi vermesi gerekebilir.

ABD Savunma Bakanı ve Genelkurmay Başkanı, Ukrayna Savunma Temas Grubu'nun 20. toplantısına katıldılar ve elli ülkenin katılımı yeterli değil.

NATO'NUN HAZIRLIĞI

NATO, yakın ve uzun vadeli savunma planları yapmalıdır. Yakın vadede Ukrayna'nın savunulması önemlidir, ancak uzun vadede savunma stratejileri gözden geçirilmelidir.

BATI, PUTİN'İN PLANLARINI BOŞA ÇIKARMALI

Batı, Putin'in saldırgan planlarını engellemek için bir araya gelmelidir. Aksi halde, NATO'nun kararlı ve hızlı bir yanıtı gerekebilir.