Azerbaycan ile güven tazeleme toplantısı

Azerbaycan Dışişleri Bakanı Ceyhun Bayramov, Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyi Dışişleri Bakanları Konseyi Olağanüstü Toplantısı'nda, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'yla bir araya geldi.

Yayınlanma:
Güncelleme: 27 Eylül 2021 18:57
Azerbaycan ile güven tazeleme toplantısı

Azerbaycan Dışişleri Bakanı Bayramov, Çavuşoğlu ile düzenlediği ortak basın toplantısında, 27 Eylül 2020'de başlayan ve 44 günün sonunda Azerbaycan'ın zaferiyle sonuçlanan Karabağ Savaşı'na ilişkin Türkiye'yi bol bol övdü.

'Güven tazeleme'

Bayramov'un toplantıda, Karabağ Savaşı'na ilişkin Türkiye'nin desteklerini övgülerle anlatması, Azerbaycan ve Türkiye arasında geliştiği söylenen "davet gerilimi" ardından "güven tazeleme" adımı olarak değerlendirildi.

Bayramov, "Vatan muharebesinin ilk gününden itibaren en üst düzeyde, Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan başta olmakla, TBMM Başkanı, milletvekilleri, siyasi partiler, bizzat Sayın Çavuşoğlu, diğer bakanlar, sivil toplum kuruluşları ve Türk halkı tam ve net şekilde Azerbaycan halkı ve devletinin yanında oldu" ifadelerini kullandı.

Ne olmuştu?

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’i 20 Temmuz 1974 Kıbrıs Harekatı'nın yıldönümü törenlerine davet ettiği ancak Aliyev’in bu davete katılmadığı söylenmişti. Aliyev'in Rusya'ya giderek Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'le görüştüğü iddia edilmişti.