Aylık 31.600 TL maaş imkanı duyuruldu! Almanya Türkiye'den işçi alacak, dil şartı ortadan kaldırıldı...

Aylık 31.600 TL maaş imkanı duyuruldu! Almanya Türkiye'den işçi alacak, dil şartı ortadan kaldırıldı...
Son zamanlarda sık sık duyurulan işçi alımlarına Almanya'dan büyük bir gelişme meydana geldi. Yurt dışında kariyerine devam etmek isteyen vatandaşlara müjdeli haber geldi. Yaşanan gelişme ile birlikte alım yapılacak kadrolar ve şartlar belirlenirken dil bilme şartı da ortadan kaldırıldı. İşte tüm detaylar...

Almanya İçişleri Bakanlığı'ndan bir açıklama yapıldı ve Alman vatandaşlığına geçişin kolaylaştırılacağına yer verildi. Yeni tasarıya göre artık Alman vatandaşı olmak isteyenlere, Almanya'da çalışmak isteyenlerde Almanca bilme şartı istenmeyecek. Bununla birlikte Türkiye vatandaşlarının Almanya'ya gitmesinin önü açılacak v daha kolay burada iş bulunabilecek.

Söz konusu tasarı ile birlikte artık 67 yaşının üzerinde olan vatandaşlar için test kaldırılacak. Vatandaşlık alabilmek için bölgede ikamet etme süresinin 8 yıldan 5 yıla kadar düşürüleceğine yer verildi.

ALMANYA TÜRKİYE'DEN İŞÇİ ALACAK!

Son zamanlarda büyük bir artış yaşayan yurt dışında çalışma hayali kuran vatandaşlara müjdeli haber geldi. Yaşanan gelişmeler ile birlikte ülkeler tarafından duyurulan iş ilanları dikkat çekti. Farklı farklı ülkelerden gelen iş ilanları ve farklı çalışma şartları ile birlikte personel alımları duyuruldu.

Yurt dışından gelen personel alım ilanları arasında dikkat çeken bir alım duyuruldu. Almanya tarafından açıklanan personel alımları duyuruldu. 2023 Almanya İşe Alım Meslekler listesi yayınlanarak yurt dışında çalışmak isteyenlere müjde verildi. Almanya tarafından yapılan işçi alımlarının şartları ve başvurunun nasıl yapılacağı merak konusu oldu.

Almanya İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklama ile birlikte Alman vatandaşlığına geçişin daha kolay olacağı tasarıyı duyururken alman vatandaşı olmak isteyenlere ve çalışmak isteyenlere dil şartını istenmeyeceğine vurgu yaptı.

ALMANCA DİL ŞARTI ARANMADAN 2 MİLYON İŞÇİ ALINACAK

Almanya'nın bu tasarıdan sonra 2 milyon işçi alımı yapacağı belirtiliyor. İşçi eksiğinin ciddi seviyelere kadar çıkması nedeniyle gelen bu yasa, 1-2 ay içinde açıklanacak ve yürürlüğe girecek. Yürürlüğe girmesinden sonra vatandaşlar , Almanya'da daha kolay iş bulabilecek. Söz konusu yeni düzenleme ile Alman vatandaşı olmada dil şartı aranmayacağının altı çizildi. Düzenleme gelince, ilan başvuru ekranlarından takip ediliyor.

ALMANYA'DA ALIM YAPILACAK MESLEK GRUPLARI

almanya1.jpeg

Aşçı

İnşaat işçisi

Hemşireler, hasta ve yaşlı bakıcıları

Kaynakçı

İnternet teknolojisi

Ağır Sanayi ve metal sanayi işçisi

Gastronomi

Eğitim

Sağlık hizmetleri

Çocuk yetiştiricileri

IT teknisyenleri

Metal ve ağır sanayi işçileri

Gastronomi uzmanları

Vasıflı işçiler

İnşaat sektörü işçileri

Elektrik ve elektronik mühendisleri ve işçiler

Teknik ve mekanik

almanya2.jpeg

ALMANYA'DA NE KADAR MAAŞ VERİLİYOR?

İşçi göçünün en çok yaşandığı ülkelerden birisi olan Almanya açıkladığı kadrolar ile birlikte nitelikli iş gücünü 18 ile 45 yaş aralığında arıyor. 18 ve 45 yaş aralığında olan vatandaşların başvuru yapabileceğini ifade ederken Almanya'da çalışmak isteyen vatandaşların ülke genelinde faaliyet içerisinde yer alan firmaların online internet sitesi üzerinden açık iş ilanlarının sorgulanıp başvuru yapılabileceğine dikkat çekildi.

Özel bilgilerinizi ve ücret talep eden firmalara inanmamanız gerektiğine de dikkat çekildi. Almanya'da iş imkanı bulan vatandaşlara 1.584 Euro asgari ücret ödemesi yapılıyor. İşe giren vatandaşların en az maaşı 1.584 Euro olacağı ifade edildi