Ayaklanma sonrası ilk görüntü... Wagner şefi Prigojin Afrika’da

Ayaklanma sonrası ilk görüntü... Wagner şefi Prigojin Afrika’da
Rus paralı asker grubu Wagner’in şefi Yevgeni Prigojin, Rusya’daki ayaklanma girişiminden bu yana ilk video konuşmasını yayınladı. Nerede çekildiği doğrulanamayan videoda Prigojin Afrika’da olduğunu söyledi.

Wagner paralı asker grubuyla bağlantılı Telegram kanallarında yayınlanan videoda savaş giysileri içinde görülen Prigojin‘in “Çalışıyoruz. Sıcaklık artı 50, her şey istediğimiz gibi. Wagner arama faaliyetleri yürütüyor, Rusya'yı tüm kıtalarda daha da büyütüyor ve Afrika'yı daha da özgürleştiriyor" dediği duyuluyor.

“Afrika halkı için adalet ve mutluluk içinçalışıyoruz. IŞİD, El Kaide ve diğer haydutlar için hayatı kabusa çeviriyoruz" sözleri de dikkat çeken Prigozhin Afrika’da Wagner’e gönüllüler aradığını da kaydediyor.

Wagner'in kıtada binlerce savaşçısı olduğuna inanılıyor. Prigozhin'in askerleri Mali ve Orta Afrika Cumhuriyeti (OAC) gibi hak örgütlerinin ve BM'nin savaş suçu işlemekle suçladığı ülkelerde bulunuyor. İngiltere geçtiğimiz ay Wagner'in OAC'deki iki operasyon şefine işkence yapmak ve sivilleri öldürmek suçlamalarıyla yaptırım uygulamaya başlamıştı.

Prigozhin videoda Wagner'in maden aramanın yanı sıra İslamcı militanlar ve diğer suçlularla da mücadele ettiğini söylüyor.

Kaynak:halktv.com.tr Dış Haberler Servisi

Etiketler :