Avrupalı turizmciler uyarıldı: Yaz sonuna kadar Türkiye'ye uçuşlar ertelenebilir
Haber Giriş: | Haber Güncelleme: 16.06.2021 13:57

Avrupalı turizmciler uyarıldı: Yaz sonuna kadar Türkiye'ye uçuşlar ertelenebilir

İngiltere'nin Türkiye'yi kırmızı listeye almasının ardından, haziran sonunda uçuşların açılması bekleniyordu fakat Avrupalı turizmcilerden aksi bir öngörü geldi. Alınan bilgiye göre, uçuşların bu yaz sonuna kadar Türkiye'ye açılmayacağı konuşuluyor.

İngiltere'de uluslararası seyahat yasaklarıyla ilgili karar 7 Mayıs'ta alınmış Türkiye de kırmızı listeye alınarak uçuşlar iptal edilmişti. Turizm sektörü uçuşların açılıp turistlerin gelmesini beklerken, Avrupalı turizmcilerden kötü haber geldi. 

Daily Mail'in haberine göre, İngiltere büyükelçilerinin yabancı turizm patronlarını, İngiliz turistlerin İspanya ve Türkiye gibi geleneksel tatil noktalarına dönüşlerinin bu yaz sonuna kadar erteleneceği konusunda uyardığı söyleniyor.

Uzmanlara göre; Bazı firmalar şu anda İngiltere'nin yeşil listesinde yer alan Cebelitarık, İsrail ve İzlanda'ya uçuş talebinde bir artış olduğunu bildiriyor ve şöyle devam ediyor;

"Cebelitarık, İsrail ve İzlanda'ya uçuş talebi arttıkça, İspanya ve Türkiye de dahil olmak üzere Avrupa'nın en iyi tatil beldelerinin 'Ağustos'tan önce yeşil listeye eklenmesi pek olası değil' ve bu da milyonlarca Britanyalıyı yurtdışında tatil yapmadan başka bir yazla karşı karşıya bırakıyor"

Tatil şirketi TUI'nin dün Avrupa'nın en iyi tatil beldelerine yaptığı gezilerin çoğunu Temmuz ayına kadar ertelediğini duyurmasıyla geldi. Bugün bir seyahat uzmanı ise, Temmuz'un artık endüstri patronları için bir 'beyaz yıkama' olarak görüldüğü konusunda uyardı.

Hosbec Valensiya bölgesi otelcileri derneği başkanı Toni Mayor, Telegraph'a göre, İngiltere turizminin büyük bir kısmının Ağustos ayına kadar başlamasını beklemediğini söyledi. Şirket ayrıca Endonezya, Maldivler, Mauritius, Sri Lanka, Tanzanya, Tayland ve BAE'ye Tui dışı uçuşları içeren tüm tatilleri 11 Temmuz'a kadar iptal etmek zorunda kaldı.

Trafik ışığı sistemi

Hükümetin trafik ışığı sisteminin kırmızı listesinde yer alan Türkiye'ye uçuşlar, kısıtlamaların hafifletilmesi pek mümkün görünmediği için 22 Temmuz'a kadar yapılamayacak.