Atizapan yamyamı: 19 kurbanını komşularına yedirdi

Meksika'da yayımlanan yeni bir belgesel dizisinde anlatılanlara göre, bu yılın başlarında ömür boyu hapis cezasına çarptırılan bir seri katil, kurbanlarının etlerini domuz ya da yaban domuzu eti olarak gösterip satıyordu.

Yayınlanma:
Güncelleme: 03 Temmuz 2022 15:20
Atizapan yamyamı: 19 kurbanını komşularına yedirdi

Meksika'nın Atizapán kentinde yaşayan 74 yaşındaki Andrés Filomeno Mendoza Celis, son kurbanının eşi olan polis amirinin yürüttüğü soruşturma sonucunda geçen sene mayıs ayında tutuklandı. Eski bir kasap olan Mendoza, onlarca yıl boyunca çok sayıda kadını öldürdüğünü ve yediğini itiraf etti. Bu sene Mendoza hakkında yayımlanmaya başlayan belgesel dizisi "Caníbal, indignación total", seri katilin kurbanlarını yemekle kalmayıp çevresindeki insanlara da yedirdiğini gösterdi.

19 kurbana ait kalıntılar bulundu

Soruşturmacılar, "Atizapán yamyamı" olarak adlandırılan seri katilin eski evinde 4 binden fazla kemik parçasının yanı sıra ayakkabı, makyaj malzemesi, cep telefonu, seçmen kimliği gibi kadınlara ait eşyalar ve kadın isimleriyle dolu defterler buldu. Evde bulunan kalıntıların 17'si kadın, biri erkek ve biri çocuk olmak üzere 19 kurbana ait olduğu düşünülüyor.

Kadınlara kıyafet, bölge sakinlerine et götürdü

Seri katilin işlediği suçları anlatan belgesel dizisinde, San Sebastián Río Dulce'de bulunan Zimatlán'ın belediye başkanı Javier Barroso, Mendoza'nın memleketine ziyaretler düzenlediğini ve bölge sakinleri için insan eti olduğu düşünülen etler, kadınlar için ise kıyafetler getirdiğini söyledi.

Yüksek Mahkeme yapımı belgeselin 3'üncü bölümünde konuşan Belediye Başkanı, "Domuz eti olduğunu söylüyordu. Konuştuğumuz kişiler, Mendoza'nın Mexico City'den bir soğutucuyla geldiğini söyledi. Birlikte vakit geçirmişler ve Mendoza'nın getirdiği etleri yemişler" ifadelerini kullandı.

Polis memurlarına da ikram etmiş

Bu hafta televizyonda gösterime giren belgesel dizide yer alan diğer anlatımlara göre Mendoza, kurbanlarının etlerini Atizapán'daki komşuları ve yerel polis memurlarıyla da paylaşmış.

Mendoza'nın evinde oda kiralayan bir adam, bazen insan etini kızarmış domuz eti veya biberli et olarak dağıttığını söyleyerek, "Andrés insan eti dağıttı, bölgedeki birkaç polisi ve sokaktaki dükkanda çalışan kadın gibi çeşitli insanları yemeğe davet etti. İnsanları özellikle kızarmış domuz eti yemeye davet etti, pişirdiği şeyin bu olduğunu söyledi" ifadelerini kullandı.

'Çok lezzetli'

Mendoza'nın eti kilo ile sattığını, "İnsanlara bunların biberli et ya da yaban domuzu eti olduğunu söylüyordu" sözleriyle belirten kiracısı, Mendoza'nın bu etin "çok lezzetli" olduğunu söylediğini ve denemelerini tavsiye ettiğini de sözlerine ekledi.

'Gerçeği örtbas etmek içindi'

Gazeteci ve akademisyen Gabriela Warkentin, "Andrés'in Oaxaca'dan yaban domuzu aldığını söylediği, Oaxaca'da da México eyaletinden domuz eti getirdiğini söylediği mahallede iyi biliniyor. Bunların hepsi insan eti, kurbanlarının etini dağıttığı gerçeğini örtbas etmek içindi" dedi.

halktv.com.tr DIŞ HABERLER