Aşı olmayanlara özel iş ilanı

Aşı olmayanlara özel iş ilanı
Kanada merkezli bir kano şirketinin sahipleri, sadece aşı yaptırmamış olanların başvurmasına yönelik bir iş ilanı verdi. Söz konusu iş ilanı tartışmalara yol açtı. Souris River Canoes isimli şirketin iş ilanında "Koronavirüs aşılarından herhangi birini vurulduysanız lütfen BAŞVURMAYIN" denildi.

Evli bir çift olan şirket sahipleri, iki tam zamanlı ve bir yarı zamanlı pozisyon için çalışan arıyordu. İş ilanında kullanılan, "KOVİD-19 aşılarından herhangi birini vurulduysanız lütfen BAŞVURMAYIN. Sadece aşı olmamış kişileri değerlendirmeye alacağız" ifadesi, müşterilerin tepkisini çekti.

Müşterilerden Rob Prdn, Facebook'ta, "Pandeminin bu aşamasında istihdam koşulu olarak personelin Covid-19 aşısı olmamasını istemek hem sorumsuz hem de pervasızca" dedi.

Independent Türkçe'nin aktardığına göre, Şirket sahipleri Keith ve Arlene Robinson'ın eleştirilere verdiği yanıtlar tepkiyi katladı. Reddit'te yayımlanan bir e-postada şu ifadeler yer alıyordu:

"Hükümetin ve şirketlerin aşı mecburiyeti ve aşı pasaportu kullanarak kişilerin sağlık özgürlüğü hakkına yönelttiği zorbalığa karşıyız. Tıpkı bizim kendi işe alım kararlarımızı verme hakkımız olduğu gibi, yargılayıcı tutum ve görüşleriniz de sizin hakkınız."

Söz konusu iş ilanı, Kanada genelinde aşı mecburiyetinin arttığı dönemde geldi. Çeşitli sektörlerden işverenler, çalışanlarına aşı olmalarını veya başka bir iş bulmalarını söylüyor.