Almanya'dan DW ve VOA tepkisi: Basın özgürlüğü Erdoğan hükümeti tarafından baltalanıyor

Almanya merkezli Deutsche Welle (DW) ve Amerika Birleşik Devletleri (ABD) merkezli Amerika'nın Sesi'ne (VOA) Türkiye'de erişim engeli getirilmesine Berlin hükümetinden tepki geldi.

Yayınlanma:
Güncelleme: 02 Temmuz 2022 11:14
Almanya'dan DW ve VOA tepkisi: Basın özgürlüğü Erdoğan hükümeti tarafından baltalanıyor

Almanya'da federal hükümetin Kültür ve Medyadan Sorumlu Devlet Bakanı Claudia Roth, Deutsche Welle (DW) ve Amerika Birleşik Devletleri (ABD) merkezli Amerika'nın Sesi (VOA) haber portallarına lisans başvurusu yapmadıkları gerekçesiyle erişim engeli getirilmesine ilişkin, "Bu, Türkiye'de zaten kısıtlanmış olan ifade ve basın özgürlüğü için kötü bir haber" dedi.

'Muhataplarımızla eleştirel bir şekilde görüşmeye devam edeceğiz'

Roth, "Gazetecilerin bilgiye erişiminin ve çalışmalarının giderek azaldığını yakından izliyorum. Federal hükümet olarak bu konuyu Türk tarafındaki muhataplarımızla eleştirel bir şekilde görüşmeye devam edeceğiz. Bağımsız gazetecilik ve farklı görüşlere sahip çeşitli bilgi kaynaklarına erişim, özgür ve adil seçimler için gerekli bir koşuldur" diye konuştu.

Federal Hükümet Sözcüzü Steffen Hebestreit "Bu konuda bağımsız bir yayın kuruluşu olarak DW'nin ne gibi çıkarımlarda bulunacağı kendisine bağlıdır. Federal hükümet bu konuda Türk muhataplarla düzenli olarak eleştirel görüş alışverişinde bulunuyor ve Türkiye'de bağımsız gerçeklere dayalı gazetecilik için çalışmaya devam edecek" ifadelerini kullandı.

Öte yandan Hebestreit, DW'nin bu konuda hukuki adımlar atacağını da vurguladı.

'Erdoğan Türkiye'yi, Çin, Kuzey Kore ve İran arasına koymuştur'

Ana muhalefetteki Hristiyan Birlik partilerinin (CDU/CSU) dış politika sözcüsü Jürgen Hardt da, "Türkiye'de basın özgürlüğünün sistematik olarak Cumhurbaşkanı Erdoğan hükümeti tarafından baltalanması, Deutsche Welle'nin internet içeriklerine yönelik engelleme kararıyla yeni bir dip noktaya ulaştı" dedi.

Hardt, şöyle devam etti: "Erdoğan, bu kararla Türkiye'yi, vatandaşları interneti sadece hükümetlerinin istediği gibi kullanabilen Çin, Kuzey Kore ve İran gibi ülkelerin arasına koymuştur. Oysa Türkiye'nin geleceği, hukukun üstünlüğü, özgürlük, demokrasi ve uluslararası dayanışmada Batı'nın yanındadır. Türkiye Cumhurbaşkanı'nın da bunu anlamasını umuyoruz."