Almanya Ukrayna'ya sağlanan askeri malzeme listesini yayınladı

Almanya Hükümet Sözcüsü, ülkesinin Ukrayna'ya sağladığı askeri malzemenin listesini açıkladı.

Yayınlanma:
Güncelleme: 21 Haziran 2022 18:47
Almanya Ukrayna'ya sağlanan askeri malzeme listesini yayınladı

Alman Hükümet Sözcüsü Steffen Hebestreit, Rusya'nın 24 Şubat 2022'de Ukrayna'ya saldırısını "dönüm noktası" olarak nitelendirerek Almanya'nın bundan birkaç gün sonra Ukrayna'nın meşru savunma hakkı ve savunma kabiliyeti için askeri destek vermeye karar verdiğini ifade etti.

Hebestreit, Ukrayna'nın ihtiyaç duyduğu sürece bu desteğin devam edeceğini vurguladı.

'Liste düzenli olarak güncellenecek'

Alman hükümetinin, şimdi askeri alanda verdiği desteği açıklama prosedürünü ABD gibi en yakın müttefiklerin uygulamasına uyarlama kararı verdiğini belirten Hebestreit, 21 Haziran 2022'den itibaren Alman hükümetinin Ukrayna'ya sağladığı ve sağlayacağı askeri desteğin www.bundesregierung.de/lieferungen-ukraine internet sayfasında yer alacağını kaydetti.

Hebestreit, bu listenin düzenli bir şekilde güncelleneceği bilgisini de paylaştı. Almanya şimdiye kadar Ukrayna'ya sağladığı bazı silahları açıklamıştı.

Listede neler var?

Listede, Almanya'nın 500 Stinger füzesi, 100 bin el bombası, 100 makineli tüfek, 16 milyon mermi, 23 bin kask, 178 araç, 1 sahra hastanesi ve 1200 hasta yatağı gibi çeşitli silah ve malzemeleri Ukrayna'ya gönderdiği yer alıyor.

Almanya gelecekte de zırhlı araçlar, kasklar, uzaktan yönlendirilen mayın temizleme araçları, çok namlulu roketatar, Gepard tipi uçaksavar tank ile mühimmat, Iris-T hava savunma sistemi gibi silah ve malzemeyi Ukrayna'ya sağlamayı planlıyor.

Şimdiye kadar bu liste kamuoyuyla paylaşılmıyordu. Alman hükümeti daha önce Ukrayna'ya yeterli şekilde silah vermemekle de eleştiriliyordu.

Almanya'dan destek kararı

Almanya Şansölyesi Olaf Scholz, Haziran ayının başında Federal Meclis'te (Bundestag) yaptığı konuşmada Ukrayna'ya hava savunma ve radar sistemleri göndereceklerini ifade etmişti. Olaf Scholz, Ukrayna'ya Almanya- NATO ortak yapımı IRIS-T hava savunma sistemi ve radar sistemleri göndereceklerini duyurmuştu. Ukrayna'ya yapılacak bu yardımların Rus saldırıları karşısında bir pozisyon almalarına yardımcı olacağını ifade eden Scholz, "Şehirlerini Rus saldırılarından korumalarına ve pozisyon almalarına yardımcı olacak" demişti.

Öte yandan geçtiğimiz günlerde Alman Welt am Sonntag gazetesi tarafından yayınlanan bir haberde, ülke yönetiminin son 9 haftada Kiev’e silah sevkiyatlarını "en aza" düşürdüğü kaydedilmişti. Bu da savaşın başında Almanya'nın Ukrayna'ya 5 bin miğfer göndermesi üzerine alevlenen tartışmaların yeniden başlayıp başlamayacağına dair soru işareti yaratmıştı.

5 bin miğfer tartışmaları

Rusya'nın Ukrayna'ya karşı savaş başlattığı Şubat tarihinden sonra Berlin'in Kiev'e silah gönderme konusundaki isteksizliği, müttefikleri ve Ukrayna'nın eleştirilerine neden olmuştu. Almanya Şansölyesi Scholz, basın toplantılarında sözkonusu eleştirilere yönelik, "Alman hükümeti uzun yıllardır bu konuda benzer bir strateji izliyor. Buna öldürücü silahlar ihraç etmediğimiz de dahildir" ifadelerini sürekli yinelemişti.

'Yastık mı gönderecekler?'

Ukrayna'nın Almanya'dan talep ettiği savaş gemisi, roketsavar ile gönüllüler için 100 bin miğfer ve koruma yeleği isteğine karşı Berlin'in sadece 5 bin miğfer göndermesi eleştirilerin hedefine oturmuştu. Kiev Belediye Başkanı eski boks şampiyonu Vitaliy Klitçko da Almanya'nın 5 bin miğfer göndermesini "şaka" olarak nitelendirerek, "Sonraki destek olarak Almanya ne göndermek istiyor? Yastık mı?" şeklinde tepkisini dile getirmişti.

Ajanslar/halktv.com.tr Dış Haberler Servisi