Allende'nin torunu Şili kabinesinde: Dedesini deviren ordu artık ona bağlı

Yeni Şili kabinesinde genç rüzgar esiyor. Yaş ortalamasının 49 olduğu kabinede, 24 bakanlıktan 14'ü kadınlara, savunma bakanlığı da askeri darbeyle devrilen sosyalist lider Allende'nin torununa emanet. Maliyeyi ise Merkez Bankası Başkanı yönetecek.

Yayınlanma:
Güncelleme: 23 Ocak 2022 17:12
Allende'nin torunu Şili kabinesinde: Dedesini deviren ordu artık ona bağlı

Şili'de 2011-13 öğrenci protestolarının liderlerinden ve 2019 protestolarında anayasa değişikliği yapılıp yapılmaması referandumunun önünü açan milletvekillerinden olan Gabriel Boric, Aralık 2021 devlet başkanlığı seçimlerini kazanmasının ardından kabinesini açıkladı.

35 yaşındaki Boric, kabinesinin vitrinini genç, öğrenci hareketi kökenli, bağımsız ve kadın bakanlardan oluşturdu.

Allende'yi deviren ordu şimdi torununun emrinde

2026'ya dek üstleneceği devlet başkanlığını sağcı Sebastian Pinera'dan 11 Mart'ta devralacak Boric'in cuma günü başkent Santiago'daki Doğa Tarihi Müzesi'nde düzenlediği etkinlikte tanıttığı kabinede, Şili ile özdeşleşmiş bir ismin torunu da var.

1973'te ABD destekli darbeyle general Augusto Pinochet tarafından devrilen ve öldürülen seçilmiş Marxist devlet başkanı Salvador Allende'nin torunu Maya Fernandez, savunma bakanı oldu.

Bu, 50 yaşındaki Maya Fernandez Allende'nin dedesini devirip Pinochet cuntası altında işkenceden zorla kaybetme ve katliamlara dek sayısız insanlık suçuna imza atan ordunun başına geçeceği anlamına geliyor.

En genci, Kadın ve Cinsiyet Eşitliği Bakanı

Kabinenin yaş ortalaması 49'uncu En genç bakan, yeni kurulan Kadın ve Cinsiyet Eşitliği'nin başına gelen 32 yaşındaki Antonia Orellana oldu.

'Adalet ve haysiyeti günlük ekmeğimiz olacak'

Sputnik'te yer alan habere göre tanıtımda "Her bakanın görevinin çok net olduğundan eminiz: Adalet ve haysiyetin günlük ekmeğimiz olmasını mümkün kılan değişim ve dönüşümleri teşvik etmek" vurgusunu yapan Boric, kabinesinin 'öncelikleri yurttaşın güvenini yeniden kazanmak, pandemiyle mücadele etmek, ekonomik toparlanmayı ve çevre korumayı sağlamak olan farklı kökenler ve geçmişlerden insanlardan oluştuğunu' dile getirdi.

Boric'in semaye ve piyasaları rahatlatan tercihi, Merkez Bankası Başkanı Mario Marcel'i maliye bakanlığına getirmesi oldu. 1990-2008 arası merkez sol hükümetlerde çeşitli görevler alan, Dünya Bankası ve OECD'de yöneticilik yapan, 2016'da Bachelet tarafından atandığı Merkez Bankası Başkanlığına Pinera döneminde de devam eden eski Sosyalist Partili Marcel piyasaların favorisi olduğundan, maliye bakanı atanması da radikal ekonomik reformlar yapılmayacağına yoruldu.

AFP'ye konuşan Santiago Üniversitesi'nden analist Marcelo Mella, Boric'in Marcel tercihiyle 'piyasalara selam gönderdiğini, zira Merkez Bankası Başkanı'nın hem sağ kesimde hem de özel sektörde itibarının olduğunu' söyledi. Mella "Bu, Boric'in bu yıl alması gereken çok zor kararlar için iyi bir başlangıç noktası oldu" dedi.