ABD'nin Ohio eyaletinde 4 Temmuz kutlamaları iptal

ABD'nin Ohio eyaletinde 4 Temmuz kutlamaları iptal
Amerika Birleşik Devletleri'nin (ABD) Ohio eyaletinde, polisin siyahi genci 60 kurşunla öldürmesi sonucunda hafta sonu gerçekleşecek Bağımsızlık Günü kutlamaları iptal edildi.

ABD'deki Ohio eyaletinin Akron kenti yönetimi, 25 yaşındaki Jayland Walker'ın trafikte durdurulduktan sonra yaşanan kovalamacada polis tarafından öldürülmesinin, şehirde protestolara sebep olduğunu, bu nedenle de hafta sonu düzenlenecek 4 Temmuz bağımsızlık kutlamalarının güvenlik sebebiyle iptal edildiğini duyurdu.

'Kutlamalar için doğru zaman değil'

Akron Belediye Başkanı Dan Horrigan yaptığı açıklamada, "Bağımsızlık Günü kutlama, arkadaşlar ve aile ile bir araya gelme zamanıdır. Ne yazık ki, şehrin önderlik edeceği bir kutlamanın zamanı olmadığını güçlü bir şekilde hissediyorum" ifadesine yer verdi.

İsabet eden kurşunlara rağmen elleri arkadan kelepçelenmiş

Aile avukatı Bobby DiCello, Walker'ın vücuduna yüzü dahil 60 kurşunun isabet ettiğini, buna rağmen hastaneye kaldırıldığında ellerinin arkadan kelepçelenmiş olduğunu kaydetti.

Polislere soruşturma açıldı

Olaya karışan polislerin idari izne ayrıldıkları ve soruşturmaya tabi tutuldukları bilgisi paylaşıldı.

Ne olmuştu?

Akron Polis Departmanına göre, 27 Haziran'da Walker, polis tarafından trafik ihlali nedeniyle durdurulmuş, kovalamaca esnasında polislerin silahından çıkan 90'dan fazla kurşundan 60'ı siyah gence isabet ederek ölümüne sebep olmuştu.

Bu yıl 286 kişi polis kurşunuyla can verdi

Mapping Police Violence isimli kuruluşun verilerine göre, bu yıl ülkede 286 kişi polisin silahından çıkan kurşunla can verdi.

Kaynak:AA