ABD'nin Dışişleri sitesinde 'tek Çin politikası' bölümünde değişiklik

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Güney Çin Denizi'nde artan tansiyonu daha da tetikleyecek bir adım attı. ABD yönetimi, Tayvan lehine bir adım atarak ikili ilişkiler bilgi formundan "Tek Çin politikası"nı çıkardı.

Yayınlanma:
Güncelleme: 10 Mayıs 2022 11:37
ABD'nin Dışişleri sitesinde 'tek Çin politikası' bölümünde değişiklik

ABD Dışişleri Bakanlığı, "ikili ilişkiler" bilgi formundan Beijing'in "tek Çin politikası"nı çıkarma kararı aldı.
Bir arşiv sitesi olan Wayback Machine'e göre 3 Mayıs'a kadar ABD Dışişleri'nin Tayvan ile İlişkiler sayfasında açık bir şekilde "ABD'nin Tayvan'ın bağımsızlığını desteklemediğine" yer veriliyordu.

Haberde, son günlerde sitede değişikliğe gidildiği ifade edilerek sözkonusu ifade atlandı ve "sağlam gayri resmi ilişkiler" hakkındaki bilgiler bölümün en başındaki önceki yerinden ikinci paragrafa kaydırıldı. Ayrıca, ABD'nin tutumu, ABD'nin Tayvan'ın bağımsızlığını desteklemediği yerine diplomatik klişelerle değiştirildi.

Tayvan Dışişleri: Memnunuz

Tayvan Dışişleri'nden ise konuya ilişkin yapılan açıklamada kararın memnuniyetle karşılandığı belirtilerek, "Pentagon'un çıkıp ÇHC'nin rutin 'tek Çin ilkesi' büyüsünü bozduğunu gördüğümüze sevindik. Özgür ve demokratik Tayvan, komünist yönetim altında olmak istemiyor" ifadelerine yer verildi.