ABD'nin 4 Temmuz endişesi: 200 milyon ek doz aşı satın aldı
Haber Giriş: | Haber Güncelleme: 17.06.2021 11:24

ABD'nin 4 Temmuz endişesi: 200 milyon ek doz aşı satın aldı

ABD, Moderna Covid-19 aşısından 200 milyon ek doz satın aldı. Biden'ın 4 Temmuz hedefine az bir süre kala alınan ek doz ile birlikte toplam sipariş 500 milyona ulaştı.

ABD hükümetinin Biyoteknoloji şirketinden satın alınan 200 milyon ek doz aşı ile Amerika'nın toplam siparişi 500 milyona ulaştı. Anlaşma şartlarına göre Moderna, 2021'in sonunda 110 milyon, 2022'nin ilk çeyreğinde ise 90 milyon doz teslim edecek.

Biden yönetimi, Moderna'nın üzerinde çalıştığı gelecekteki herhangi bir koronavirüs aşısını satın alma seçeneğine de sahip olacak.

ABD'deki aşılama oranı, Nisan ayı başında ortalama 3,3 milyon olan aşılama oranı önemli ölçüde yavaşlayarak günde ortalama 1,1 milyon altına düşerek, ABD'nin Başkan Joe Biden'ın yüzde 70 aşılama hedefine ulaşmasını pek olası kılmıyor. 4 Temmuz'a kadar tüm ABD'li yetişkinlerin gelecekteki dozların ne için kullanılacağı belli değil ama birkaç teori var.

Birincisi, ABD stoklarında bekleyen aşıların son kullanma tarihlerinin yaklaşması ve yeni dozların bunların yerini alması olabilir.

Diğeri, bilim adamları Covid-19'un endemik bir hastalık olacağına yani her zaman düşük oranlarda dolaşacağına inandıkları için, gelecek tüm nesillerin buna karşı aşılanması gerekecek ve dozlar, aşının onaylandığı zamana hazırlanmakta 

Üçüncü bir seçenek ise, dozların Biden'ın yaklaşık 100 ülke için milyonlarca atış yapma planının bir parçası olarak kullanılması olabilir.

Biden'ın 4 temmuz endişesi

Başkan Joe Biden'ın 4 Temmuz için belirlediği yetişkinlerin yüzde 70'inin aşılanması hedefini zora soktuğu belirtilmişti.