ABD'den Uygur Türkleri için yasa tasarısı

ABD'den Uygur Türkleri için yasa tasarısı

Çin'in Uygur Türklerine yönelik insan hakları ihlallerine karşı ABD'nin yaptırım uygulamasını öngören yasa tasarısı Temsilciler Meclisi'nde kabul edildi.

ABD Temsilciler Meclisi'nde Çin yönetimindeki Doğu Türkistan'da yaşayan Uygur Türklerine yönelik politikalarından dolayı Çinli yetkililere yaptırım uygulanmasını öngören yasa tasarısını kabul edildi. Sunulan tasarı, her iki partinin de yoğun desteğini alarak genel kurul oylamasında 1'e karşı 407 oyla onaylandı.

İşkenceci Çinlilerin isimleri talep edildi

Geçtiğimiz ay ABD Senatosunda kabul edilen tasarının farklı bir versiyonu olan tasarıda, ABD Başkanı Donald Trump yönetimine, Uygur Türklerine ve diğer Müslüman azınlıklara uygulanan baskı ve şiddetten sorumlu olan bazı Çinli yetkililere yaptırım uygulanması çağrısı yapıldı. Bununla birlikte tasarıda, gözetleme amaçlı kullanılabilen tüm ABD menşeli cihazların Çin'e satışının yasaklanması istenirken, ayrıca Beyaz Saray'dan, Doğu Türkistan'daki işkencelerde, insan hakları ihlallerinde rolü olan tüm Çinli yetkililerin isimlerinin 120 gün içinde Kongreye gönderilmesi de talep edildi. 

"Güçlü bir mesaj gönderiyoruz"

Öte yandan, Temsilciler Meclisi Azınlık Lideri Kevin McCarthy, tasarıya ilişkin yazılı bir açıklama yaparak, ABD olarak bölgedeki azınlıkların maruz kaldığı baskıyı görmezden gelemeyeceklerini söyledi. McCarthy, "Kongreden geçen 'Hong Kong Demokrasi ve İnsan Hakları Yasası'nda olduğu gibi bu tasarıda da Çin Komünist Partisine güçlü bir mesaj gönderiyoruz. Kayda değer sonuçları olmadan insanların hakları pahasına güç, sürdürülemez" ifadelerini kullandı.Temsilciler Meclisi ve Senatodan geçen tasarının önce birleştirilmesi ve daha sonra imzalanması için Beyaz Saray'a gönderilmesi bekleniyor.