ABD’den Şam mesajı: Normalleşme niyetimiz yok

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken İsrail Dışişleri Bakanı Yair Lapid ve Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Dışişleri Bakanı Şeyh Abdullah Bin Zayed El Nahyan ile Washington'da bir araya geldi. Toplantıda Blinken'in Şam yönetimine yönelik sözleri ise Suriye ile normalleşme gündemi olan Arap ülkelerine bir 'mesaj' olarak yorumlandı.

Yayınlanma:
Güncelleme: 14 Ekim 2021 09:34
ABD’den Şam mesajı: Normalleşme niyetimiz yok

Washington'da düzenlenen basın toplantısında konuşan ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Suriye'ye yönelik, "ABD'nin Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad ile ilişkileri normalleştirme veya Suriye'de siyasi bir çözüme yönelik geri dönüşü olmayan bir ilerleme sağlanana kadar Esad’a itibarını iade etmeye yönelik çabaların hiçbirini destekleme niyetinde olmadığını" ifade etti.

Amerika'nın Sesi'nde yer alan habere göre, Blinken, "Önümüzdeki dönemde, şiddeti azaltmak insani yardımları arttırmak ve askeri çabalarımızı bize veya ortaklarımıza tehdit oluşturan herhangi bir terörist gruba odaklamak, bizim için kritik olacak’’ diye konuştu.

2012'den bu yana Suriye'deki diplomatik varlığını askıya almış durumda olan ABD için analistler, Washington'un büyük ölçüde Çin'e karşı koymaya odaklandığı için Suriye'nin Biden yönetimi için bir dış politika önceliği olmadığını belirtiyor. Yönetimin, Esad üzerindeki baskıyı artırmak amacıyla geçen yıl yürürlüğe giren yasa kapsamında henüz yaptırım uygulamadığı belirtiliyor.

Ne olmuştu?

Ürdün, Eylül ayı sonlarında, Suriye ile olan ana sınır kapısını tamamen yeniden açmıştı. Ardından Suriye Devlet Başkanı Esad, on yılın ardından Ürdün Kralı Abdullah'ı telefonla aramıştı.

Mısır medyasına göre, Mısır ve Suriye dışişleri bakanları geçen ay New York'taki BM Genel Kurulu'nun oturum aralarında bir araya gelirken, Suudi Arabistan'ın Şam'daki büyükelçilik binasının tadilatına başladığı iddiaları da normalleşme adımlarından biri olarak yorumlanmıştı.