ABD'de katliam: Onlarca ölü ve yaralı var... Okullar tatil edildi, saldırgan aranıyor

ABD'de katliam: Onlarca ölü ve yaralı var... Okullar tatil edildi, saldırgan aranıyor
ABD'nin Maine eyaletine bağlı Leviston kentinde eski bir asker, 3 ayrı bölgede katliam yaptı. Saldırılarda 22 kişi öldü, yaklaşık 60 kişi yaralandı. Saldırı nedeniyle halka evlerinde kalıp kapılarını kilitleme çağrısı yapılırken okullar tatil edildi, saldırgan aranıyor. Zanlının, yüzüne maske takmadığı ve kimliğini saklama endişesi taşımadığına dikkat çekiliyor.

ABD'nin Maine eyaletinde yaşanan silahlı saldırıda, en az 22 kişinin öldüğü onlarca kişinin de yaralandığı bildirildi.

AA'nın haberine göre; Maine polisi, Leviston kentinde bir zanlının, 3 ayrı bölgede insanların üzerine ateş açması sonucu 22 kişinin hayatını kaybettiğini, 60'a yakın kişin de yaralandığını belirtti.

OKULLAR TATİL EDİLDİ

Auburn Belediye Başkanı Jason Levesque, yaptığı açıklamada, olay nedeniyle okulların tatil edildiğini, yetkililerin Lewiston'daki silahlı saldırının şüphelisini aradığını ifade etti.

abd-de-silahli-saldiri-en-az-22-kisi-yasamini-yitirdi-1.jpgAyrıca Androscoggin İlçesi Şerif Ofisi, şüphelinin elindeki tüfekle ateş eder pozisyonda görüntülendiği iki fotoğrafını sosyal medyada paylaşarak, kimliğinin tespit edilmesi ve yakalanması için çevre sakinlerini yardıma çağırdı.

abd-de-silahli-saldiri-en-az-22-kisi-yasamini-yitirdi-2.jpgUZUN NAMLULU SİLAHLA ATEŞ ETTİ

Güvenlik kamerası kayıtlarında kahverengi mont ve siyah pantolonlu zanlının, elinde uzun namlulu bir silahla insanları hedef aldığı görüldü.

Üzerindeki kıyafetlerden saldırı için hazırlandığı düşünülen zanlının, yüzüne maske takmadığı ve kimliğini saklama kaygısı gütmediğine dikkat çekildi.

SALDIRGANIN KİMLİĞİ BELLİ OLDU

Kısa süre sonra yüzüne maske takmayan, fotoğraflarda sakalı ve kahverengi montu dikkat çeken şüphelinin adının Robert Card olduğu açıklandı. Card'ın eski bir asker olduğu ortaya çıktı.

Eyaletin en büyük ikinci kenti olan Lewiston’da halka evlerinde kalıp kapılarını kilitleme çağrısı yapılırken; polis, tüm işletmelerden incelemeler devam ederken giriş çıkışları kapatmaları ya da kepenk indirmelerini istedi.

6539f25d86b24a2834f97fb5.webpAssociated Press (AP) haber ajansına konuşan iki güvenlik yetkilisi, ölü sayısının artmasının beklendiğini, yaralananların da olduğunu söyledi. İsimlerinin açıklanmaması koşuluyla konuşan yetkililer, olay yerlerinde ilk incelemelerin ve delil toplama çalışmalarının sürdüğünü de ekledi.

Beyaz Saray, Başkan Joe Biden'ın son gelişmeler hakkında bilgilendirildiğini ve bundan sonra da anlık bilgilendirilmeye devam edileceğini kaydetti.

FEDERAL AJANLAR DA SALDIRGANI ARIYOR

ABD emniyet yetkilileri, Federal Soruşturma Bürosu (FBI), Alkol, Tütün, Ateşli Silahlar ve Patlayıcılar Bürosu (ATF), İç Güvenlik Bakanlığı (DHS) ve diğerler federal güvenlik güçlerinden ajanların da silahlı saldırganı arama çalışmalarına katıldığını açıkladı.

HALKA 'EVİNİZDE KALIN' ÇAĞRISI

Maine eyalet polisi ise yerel polis merkezleri dahil yaklaşık 100 kişilik bir polis gücünün saldırganı aradığını belirterek halkı evlerinde kalmaya devam etmeleri konusunda uyardı.

Görgü tanıkları basına yaptığı açıklamalarda, 40 yaşındaki saldırgan Robert Card'ın kentteki iki ayrı restoran olan Time Recreation ve Schemengees'da bulunan kalabalığa ateş ettiğini ifade etti. Sadece Time Recreation restoranında olay esnasında yaklaşık 100 müşterinin bulunduğu belirtildi.