ABD'de Anayasa Mahkemesi yargıç adayı tartışmaları: İki siyah kadının ismi önde

Amerika Birleşik Devletleri'nde (ABD) Liberal Yüksek Mahkeme Yargıcı Stephen Breyer emekli olacağının açıklanması ardından yerine kimin atanacağı konusu tartışma yarattı. ABD Başkanı Joe Biden'ın bu göreve siyah Amerikalı bir kadını aday gösterme sözüne sadık olduğu söyleniyor.

Yayınlanma:
Güncelleme: 28 Ocak 2022 09:15
ABD'de Anayasa Mahkemesi yargıç adayı tartışmaları: İki siyah kadının ismi önde

ABD Anayasa Mahkemesi’nin 83 yaşındaki en yaşlı üyesi, liberal görüşlü yargıç Stephen Breyer'ın, Haziran sonunda emekli olması bekleniyor. Amerikan televizyonları NBC ve CNN'in aktardıklarına göre, emeklilik ardından Demokrat Başkan Joe Biden, Breyer’den açılacak yargıçlık görevine yeni bir isim atama fırsatını bulacak. Amerikan basını Biden'ın bu görev için siyah bir kadın düşündüğünü yazıyor. ABD'nin önde gelen gazetelerinden The New York Times ise Biden'ın bu görev için iki ismi düşündüğünü belirtti.

NY Times'ın haberinde iki ismin ihtimal dahilinde olduğuna dikkat çekilerek, "Biden'ın kimi aday gösterebileceği konusundaki spekülasyonlar iki ihtimale odaklandı. Harvard Hukuk Fakültesi'nden mezun ve Yargıç Breyer'ın hukuk katibi olarak görev yapan ABD Columbia Bölgesi Temyiz Mahkemesi Yargıcı Ketanji Brown Jackson ve Yale Hukuk Fakültesi'nden mezun ve Adalet John Paul Stevens'ın hukuk katibi olarak görev yapan Kaliforniya Yüksek Mahkemesi'nden Yargıç Leondra R. Kruger" diye yazıldı.

Breyer ölüm cezasına karşıtlığıyla biliniyor

ma17-page-064-image-0001sm-1.jpg

Emekli olması beklenen Breyer, son yıllarda ölüm cezasını düzenli olarak eleştirmiş ve bu cezanın Anayasa’nın zalim ve sıradışı cezalandırmayı yasaklayan sekizinci ek maddesine aykırı olmasının olası olduğunu belirtmişti.

Ölüm cezazına ırk ayrımcılığı ve siyasetin gölgesinin düştüğünü belirten Breyer, ölüm cezasının keyfi olarak uygulandığını savunuyor.

Biden'ın seçim vaadiydi

Joe Biden 2020 yılındaki başkanlık seçimleri sırasında destekçilerine Anayasa Mahkemesi'ne siyah bir kadını yargıç olarak atayacağı sözünü vermişti. Breyer'ın Haziran ayında emekli olması ardından Biden sözünü tutarsa, ABD tarihinde bir ilke imza atılmış olacak.

Tabii Biden'ın atamasının da Senato tarafından onaylanması gerekiyor. Mevcut durumda ABD Senatosu’nda Demokratların çok az farkla çoğunluk durumunda olduğu bilgisi de hatırlatılıyor.

Adaylar kimler?

Breyer'ın istifası ardından Anayasa Mahkemesi yargıç ataması için isimleri geçen iki siyah kadın Ketanji Brown Jackson ve Leondra R. Kruger merak uyandırdı.

Ketanji Brown Jackson

ketanji-brown-jackson.jpg

1970 Washington DC'de doğan Ketanji Brown Jackson, 4 Ocak 2013'te eski ABD Başkanı Barack Obama tarafından Henry Harold Kennedy, Jr'dan boşalan koltuğa aday gösterildi. 23 Mart 2013'te Senato tarafından onaylandı ve 26 Mart 2013'te komisyon tarafından kabul edildi. Bu hizmeti, başka bir pozisyona atanması nedeniyle 17 Haziran 2021'de sona erdi.

Harvard üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu olan Jackson, 19 Nisan 2021'de ABD Başkanı Joe Biden tarafından Merrick B. Garland'ın yerine aday gösterildi. 14 Haziran 2021'de Senato tarafından onaylandı ve 17 Haziran 2021'de göreve başladı.

Jackson'ın, Yargıç Breyer'in Ocak 2022'de emekli olduğunu açıklamasının ardından Başkan Joe Biden tarafından Amerika Birleşik Devletleri Yüksek Mahkemesi'nde Breyer'in yerini alacak aday gösterilmesi bekleniyor.

Leondra R. Kruger

leondra-r-kruger.jpg

Yargıç Stephen Breyer'in Haziran sonunda emekli olması beklenirken, Kaliforniya Yüksek Mahkemesi Yargıcı Leondra Kruger, onun yerini alması için aday gösterilecek isimlerden biri.

Aday gösterilir ve onaylanırsa, 45 yaşındaki Kruger, yalnızca mahkemedeki ilk siyah kadın değil, aynı zamanda dört yıldan fazla bir süredir görev yapan en genç yargıç Clarence Thomas'ın 1991'de mahkemeye katılmasından bu yana onaylanan en genç isim olacak.

Kruger, California'da Güney Pasadena'da büyüdü. Annesi Jamaika'dan Amerika Birleşik Devletleri'ne göç etti. Babası, da ebeveynleri Avrupa'dan ABD'ye göç etmiş bir Amerikan Yahudisiydi.

The Harvard Crimson için yazdığı ve Phi Beta Kappa'nın bir üyesi olduğu Harvard Üniversitesi'nden yüksek lisans derecesi aldı. Yale Hukuk Dergisi'nin Genel Yayın Yönetmeni olarak görev yaptığı Yale Hukuk Okulu'ndan Juris Doktor derecesi ile mezun oldu. Kruger burada editörlük görevini üstlenen ilk siyah kadın oldu.

2007'den 2013'e kadar Kruger, Amerika Birleşik Devletleri Başsavcısının asistanı ve başsavcı yardımcı vekili olarak görev yaptı.