ABD: Ukrayna'ya uzun menzilli füze vermeyeceğiz

ABD: Ukrayna'ya uzun menzilli füze vermeyeceğiz
Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, ABD’nin Ukrayna’ya 300 kilometre menzilli füzeleri vermeyeceğini söyledi.

Aspen Güvenlik Forumunda konuşan ABD Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, Ukrayna meselesinde değerlendirmelerde bulunurken, Amerikan istihbaratının Rus ordusunun savaşta çok daha kabiliyetli çıkmasını beklediğini ancak Rusya'nın savaşta hedeflerinden birçoğunu elde edemediğini belirtti.

Rusya’nın mevcut hedeflerine ulaşma konusunda da büyük zorluklar yaşadığını belirten Sullivan, bunun büyük ölçüde Ukraynalıların cesaretinden ve batı ülkelerinin verdiği silahlardan kaynaklandığını dile getirdi.

'Rusya'nın başarısız olması stratejik hedefimiz'

Öte yandan ABD Başkanı Joe Biden’ın güvenlik danışmanı, "Rusya’nın Ukrayna işgalinin Putin için stratejik başarı olmaması, aksine stratejik bir başarısızlık olması ABD’nin stratejik hedefidir" değerlendirmesinde bulundu.

Ukrayna’ya gerekli silahların yavaş ulaştırıldığı iddialarına da yanıt veren Sullivan, ABD ordusunun lojistik kapasitesine uygun şekilde silah yardımı yapıldığını ve bu tür eleştirileri kabul etmediğini savundu.

Üçüncü dünya savaşına sebep olmak istemiyor

Sullivan, ABD’nin menzili 300 kilometreyi bulan Kara Kuvvetleri Taktik Muharebe Füzelerini (ATACM) Ukrayna’ya vermeyeceklerini belirterek, "Başkan, üçüncü dünya savaşına yol açacak koşullara neden olmamak gerektiğine inanıyor" dedi.

Ukrayna'ya pilotluk eğitimi verecek mi?

Washington’da son günlerde ABD’nin Ukrayna ordusuna pilotluk eğitimi vereceği ve sonrasında da ABD uçaklarını sağlayacağı iddiaları tartışılıyor.

ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin’den sonra Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Stratejik İletişim Koordinatörü John Kirby ve üst düzey Pentagon yetkililerine de bu konu soruldu.

Kirby, "Savunma Bakanlığı Ukrayna’ya savaş uçakları vermek konusunda inceleme çalışmaları yapıyor. Ama bu hemen veya kısa süre içerisinde yapılacak bir şey olmayacak. Çünkü özellikle de gelişmiş bir uçağı üzerindeki kompleks sensör, sistem ve silah kabiliyetiyle entegre etmek oldukça zor bir çaba. Bu öyle hemen olacak bir şey değil" dedi.

Aynı konu Savunma Bakanlığında Ukrayna’ya verilecek yardımlarla ilgili brifing düzenleyen üst düzey bir Pentagon yetkilisine de soruldu.

Yetkili, şu aşamada verilmiş bir karar olmadığını, Kirby’nin yorumları üzerine değerlendirmelerde bulunmayacağını söyledi.

Austin’de 20 Temmuz’da düzenlediği bir basın toplantısında, bu konuda gelecekte değerlendirme yapabileceklerini ancak henüz Ukrayna ordusuna pilotluk eğitimi vermek ve uçak sağlamak gibi bir kararın söz konusu olmadığını dile getirdi.

Kaynak:AA