ABD, Türkiye’nin 'koronavirüs' riski seviyesini düşürdü
Ekleme: | Güncelleme: 09.06.2021 08:30

ABD, Türkiye’nin 'koronavirüs' riski seviyesini düşürdü

ABD, koronavirüsle mücadele kapsamında aşılama kampanyasına devam ederken, birçok ülke için seyahat kısıtlamalarını gevşetti.

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi (CDC), aralarında Türkiye ve Olimpiyat Oyunları’na ev sahipliği yapacak Japonya’nın da dahil olduğu 110’dan fazla ülke için yürürlükte olan seyahat uyarılarını gevşetti.

CDC’nin dün güncellenen uluslararası seyahat uyarı notlarına göre, aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 61 ülkenin tehlike seviyesi 4. seviyeden 3 veya altına indirildi.

CDC 4. seviye uyarısını yüksek corona virüsü riskine sahip ve tamamen aşılanmış kişiler haricindekilerin seyahat etmelerinin tavsiye edilmediği ülkeleri nitelemek için kullanıyor.

CDC sözcüsüne göre diğer 50 ülkenin uyarı notları da 2. Seviye ya da 1. seviyeye indirildi.

Corona virüsü açısından en az riskli olan ülkeler Singapur, İsrail, Güney Kore, İzlanda, Belize ve Arnavutluk olarak açıklandı.

Türkiye’nin yanı sıra listede şu anda 3. seviye ülkeler arasında Fransa, Ekvador, Filipinler, Güney Afrika, Kanada, Meksika, Rusya, İspanya, İsviçre, Ukrayna, Honduras, Macaristan ve İtalya bulunuyor.

ABD Dışişleri Bakanlığı, yeni seyahat uyarılarının risk belirleme yöntemindeki değişiklikten kaynaklandığını belirtirken, ‘ticari uçuş sayısı, ABD vatandaşlarının giriş sınırlamaları ve üç gün içinde test sonucunun alınmasının önünde bulunan engeller’ gibi unsurlar nedeniyle seyahat uyarılarının tamamında değişiklik yapılmadığına dikkat çekti.

CDC’nin yeni metodolojisine göre ‘tüm seyahatlerden kaçınılması’ konusunda uyarı yapılan 4. seviye ülkeleri belirlemenin yeni kriteri 100 binde 100 vakadan, 100 binde 500 vakaya değiştirildi.

 

Dünya