ABD, kriz yaratan dronun
düştüğü anları yayınladı

ABD, Karadeniz'de bir Rus savaş uçağının çarpması sonucu düşen ve Rusya ile krize neden olan insansız hava aracının (İHA) görüntülerini yayınladı.

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ordusunun Karadeniz üzerinde uçmakta olan bir İHA'nın, bir Rus savaş uçağının çarpması sonucu düştüğünü açıklamasıyla başlayan uluslararası gerilim devam ediyor.

Drone düşmesinin yarattığı diplomatik krizin yankıları sürerken ABD ise olay anına ilişkin bir video servis etti.

Video, perşembe günü ABD Avrupa Komutanlığı tarafından yayınlandı. ABD'ye ait MQ-9 Reaper İHA'sı tarafından çekilen görüntülerde, bir Rus Su-27 savaş uçağıyla çarpışma anı görülüyor. Bir Pentagon sözcüsü daha önce bakanlığın elindeki çarpışma görüntülerinin gizliliğini kaldırıp yayınlayabileceği ihtimalini gündeme getirmişti.

Newsweek'te yer alan haberde çarpışma anının 43 saniyelik görüntülerinde Rus jetinin İHA'nın üzerine yakıt boşalttığının görüldüğünü yazdı.

Ne olmuştu?

Karadeniz üzerinde ABD’ye ait istihbarat, gözetleme ve keşif insansız hava aracı MQ-9 düştü. ABD tarafı İHA’nın Su-27 tipi Rus uçağı tarafından ‘pervanesine çarparak’ düşürüldüğünü ifade etti. Rus tarafı ise uçaklar ve İHA arasında bir temas olmadığını, MQ-9 tipi İHA’nın hava sahası ihlali yaptığını savundu.

Kaynak:halktv.com.tr Dış Haberler Servisi